دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
بازدید دکتر حسینی از دانشگاه ادیان و مذاهب؛
همکاری‌ها با دانشگاه مذاهب اسلامی گسترش می‌یابد
یادداشتی از دکتر سید حسن اسلامی؛
افتادن و برخاستن
دانشکده عرفان برگزار می‌کند:
پیش‌همایش عرفان اهل‌بیتی: ماهیت و ضرورت

شیعه در اندونزی: بررسی پیوست‌ها و گسست‌های تاریخی و فرهنگی اقلیت شیعه با اهل‌سنت

 
تاریخ انتشار: 1399/11/30    

شیعه در اندونزی: بررسی پیوست‌ها و گسست‌های تاریخی و فرهنگی اقلیت شیعه با اهل‌سنت

مقاله علمی پژوهشی حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در ژورنال معتبر و بین‌المللی Journal of Shi'a Islamic Studies منتشر شد.

مقاله علمی پژوهشی حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در ژورنال معتبر و بین‌المللی Journal of Shi'a Islamic Studies منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، این مقاله با عنوان «شیعه در اندونزی: بررسی پیوست‌ها و گسست‌های تاریخی و فرهنگی اقلیت شیعه با اهل‌سنت» (The Shi'i Minority in Indonesia: A Consideration of its Historical and Cultural Links and Gaps with the Sunni Majority) منتشر شده است.

گفتنی است ژورنال معتبر و بین‌المللی Journal of Shi'a Islamic Studies در دو پایگاه استنادی Web of Science  و Scopus  نمایه شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند از طریق سایت این مجله به مقاله مذکور دسترسی پیدا کنند.

 

در چکیده این مقاله آمده است:

دو نظریه متفاوت در بین پژوهشگران در خصوص نقش و جایگاه تاریخی و فرهنگی شیعه در آسیای جنوب شرقی وجود دارد. اولين نظريه كه در میان جمعی از مورخان و  محققان سنی  اندونزي طرفدارانی دارد، با استناد به وضعیت موجود و حاکم فرهنگی و مذهبی در این منطقه بر این باورند که روند اسلامی‌سازی در آسیای جنوب شرقی تنها بر پایه اسلام سنی با گرایش مذهب شافعی شکل گرفته و تسنن، اولين و تنها مذهب اسلامي است  كه به اندونزي رسيده است. این گروه ضمن انکار و چشم‌پوشی از مستندات تاریخی و فرهنگی شیعه در آسیای جنوب شرقی؛ بر این باورند که تشیع هیچ نقشی از جهت تاریخی و فرهنگی در این منطقه بر عهده نداشته و تشیع معاصر نیز مولود تحولات سیاسی در ایران پس از انقلاب اسلامی می‌باشد. اهمیت این نظریه از آن جهت است که امروزه جریان‌های متعصب سنی منطقه با استناد به این نظریه، اقلیت شیعه در این منطقه را پدیده‌ای نوظهور، خارجی و منحرف برشمرده و حکم به تکفیر آن می‌کنند. در مقابل نیز گروهی که عمدتاً در میان برخی دیگر از محققان به‌ویژه محققان مناطقی همانند آچه و برخی مناطق جاوه که تشیع در آن تأثیرات تاریخی و فرهنگی گسترده‌ای داشته است، طرفدارانی دارد. بر مبناي سنگ قبرها و منابع مكتوب داخلي، عربي و چيني و نيز سنت‌های فرهنگی و ادبی شیعه در فرهنگ و ادب اسلامی مالایی؛ برخلاف گروه اول بر این باورند که تشیع در آسیای جنوب شرقی به‌ویژه اندونزی دارای ریشه‌های فرهنگی و تاریخی است و شیعیان بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ و جامعه اسلامی مالایی به شمار می‌آمده و ظهور انقلاب اسلامی تنها در احیاء و گسترش شیعه در دوره معاصر در این منطقه نقش داشته است.

در این پژوهش تلاش می‌شود ضمن تحلیل و بررسی این دو نظریه؛ به بازخوانی وضعیت شیعه معاصر اندونزی  و چالش‌هایی که شیعیان این کشور به عنوان یک اقلیت کوچک در میان اکثریت سنی با آن مواجه می‌باشند، پرداخته و راه‌های برون‌رفت از آن را ارائه نماید.

کلیدواژه: شیعه، اندونزی، فرهنگ، تاریخ، چالش‌ها، فرصت‌ها


برچسب ها : سید ابوالحسن نواب, شیعه, اندونزی, مقاله, مجله, ژورنال, بین المللی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.