دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
پژوهشکده اخلاق و معنویت با سخنرانی دکتر مفتاح برگزار می‌کند:
جریان‌شناسی نقد معنویت عصر جدید در مسیحیت
انجمن علمی دانشکده شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
«رویکرد پدیدارشناسانه به باورها و آیین‌های عاشورایی»
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا:
امامت لازمه نظام دین و حفظ انسجام مسلمین است
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
نشست علمی تحولات آکادمیک دین‌پژوهی: بررسی آثار آکادمی دین آمریکا
با حضور استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ادیان و مذاهب؛
یاد همکار تازه گذشته گرامی داشته شد
به قلم دکتر حمید بخشنده عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
عید امامت علی علیه السلام

نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی

 
تاریخ انتشار: 1399/08/28    

نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو عباس حیدرزاده با عنوان «نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی و جلوگیری از شیعه‌هراسی در جهان اسلام» روز پنجشنبه 29 آبان‌ماه 1399 در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو عباس حیدرزاده با عنوان «نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی و جلوگیری از شیعه‌هراسی در جهان اسلام»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان به عنوان استاد راهنما، دکتر ناصر رفیعی محمدی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حبیب حاتمی کن‌کبود به عنوان استادان مشاور و حجت‌الاسلام والمسمین دکتر احمد عابدی، دکتر محمدرضا مصطفی‌پور و دکتر فریدون محمدی فام به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

مداحی در جامعه شیعی یک ظرفیت اختصاصی و بی‌بدیل است که اگر مداحان به‌درستی نقش خود را در جامعه ایفا نمایند، آن‌گاه می‌توانیم جامعه‌ای ولایی، بانشاط، منسجم، در مسیر اهل‌بیت علیهم‌السلام و به‌دور از هرگونه تحریف، بدعت و خرافه داشته باشیم. نقش‌آفرینی مداحان در راستای اهداف ائمه اطهار علیهم‌السلام سبب جلوگیری از شیعه‌هراسی در جهان اسلام و ایجاد وحدت بین مسمانان خواهد شد.

در این رساله که با روی‌کرد توصیفی ـ تحلیلی تدوین شده است، ابتدا به نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی در جامعه با عناوینی مانند: مداحان و هدایت جامعه اسلامی، مداحان و وحدت بین مسلمانان، مداحان و ترویج اخلاق اسلامی، مداحان و امر به معروف و نهی از منکر، مداحان و گسترش روحیه شهادت‌طلبی و ظلم‌ستیزی در جامعه، مداحان و تبیین سبک زندگی اهل‌بیت علیهم‌السلام در جامعه و مداحان و مدیریت شادی و عزای مردم پرداخته شده است. سپس منابع صحیحی که یک مداح در راستای نقش‌آفرینی خود در جامعه باید از آن‌ها استفاده نماید، بررسی شده است.

در بخش دیگری از این رساله تحت عنوان «جلوگیری از شیعه‌هراسی در مداحی» به مسائلی هم‌چون بدعت‌های به وجود آمده در مداحی، اعم از اعتقادی، گفتاری و رفتاری و نمونه‌های موجود و لزوم پرهیز از آن‌ها تأکید شده است. در فصل پنجم این بخش راه‌های علمی و عملی جلوگیری از شیعه‌هراسی در مداحی بررسی شده است. در قسمت راه‌های علمی مواردی مانند: ارتقای سطح آگاهی مداحان در زمینه‌های علم کلام، شناخت مبانی مذهب تشیع و دیگر مذاهب اسلامی، تدوین مقاتل تخصصی با تکیه بر منابع معتبر و بدیهیات عقلی، شناخت سنت و بدعت در عزاداری ائمه اطهار علیهم‌السلام، ایجاد بینش و روش تقریب مذاهبی ارائه شده است. در قسمت راه‌کارهای عملی، به مواردی مانند: ساماندهی و آموزش مداحان، عمل به سیره پیامبر و ائمه اطهار صلوات الله علیهم اجمعین توسط مداحان، معرفی و تکریم مداحان الگو، ارتباط داشتن با علما و مراجع عظام تقلید، تهیه آیین‌نامه برای رسانه‌ها در نشر مداحی‌های صحیح، پیش‌گیری و مقابله با جریان‌های انحرافی در مداحی و برخورد با مداحان متخلف پرداخته شده است.

در بخش پایانی این نوشتار پیامدهای مداحی‌های غیراصولی، هم‌چون جای‌گزینی بدعت به جای سنت، وهن مذهب و وهن اهل‌بیت علیهم‌السلام، تحریک عواطف مذهبی و ایجاد تفرقه بین مسلمانان، ایجاد گروه‌های تکفیری و شیعه‌کشی و فرصت برای دشمنان اسلام در ایجاد تفرقه بین مسلمانان و شیعه‌هراسی ذکر شده است.


برچسب ها : عباس حیدرزاده, رساله, دکتری, دانشگاه ادیان و مذاهب, مهدی فرمانیان, ناصر رفیعی, حبیب حاتمی, احمد عابدی, محمدرضا مصطفی پور, فریدون محمدی فام

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
دانشکده علوم و معارف قرآن
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.