دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین مسجدجامعی؛
تحلیلی از کرونا و نظم نوین اجتماعی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان خبر داد:
اعطای کمک‌هزینه پژوهشی به مقالات نشریات جدید دانشگاه ادیان و مذاهب
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا:
بدگمانی به یکدیگر از جمله موانع تقریب مذاهب و ادیان است
به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن اسلامی اردکانی
فیلسوفان دوچرخه‌سوار
به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
تجربه موفق هم‌زیستی دین و علم
رئیس مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه ادیان و مذاهب:
تحصیل هم‌زمان در دو رشته؛ مزیت استثنایی دانشگاه ادیان و مذاهب است
با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه؛
سامانه پژوهشی اعضای هیئت علمی رونمایی شد

نقد و بررسی انسان‌شناسی فمینیسم لیبرال

 
تاریخ انتشار: 1399/03/18    

نقد و بررسی انسان‌شناسی فمینیسم لیبرال

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو لیلا ذوالفقاری با عنوان «نقد و بررسی انسان‌شناسی فمینیسم لیبرال با تأکید بر آراء و اندیشه‌های آیت‌الله جوادی آملی» روز یکشنبه 18 خردادماه 1399 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو لیلا ذوالفقاری با عنوان «نقد و بررسی انسان‌شناسی فمینیسم لیبرال با تأکید بر آراء و اندیشه‌های آیت‌الله جوادی آملی»، دکتر فاطمه توفیقی به عنوان استاد راهنما و دکتر خدیجه برزگر به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

هدف اصلى این پژوهش پاسخ به این سؤال است که بنا بر اندیشه آیت‌الله جوادى آملى چه انتقادى متوجه انسان‌شناسى فمینیسم لیبرال است. پرداختن به این سؤال مبتنى بر پاسخ به دو سؤال مبنى بر چیستى مبانى انسان‌شناسانه فمینیسم لیبرال و چگونگى ناسازگارى این مبانى با مبانى اسلامى است. تحقیق پیش رو با روش تفسیرى، توصیفى و تحلیلى در یک فصل به فمینیسم مى‌پردازد و نیز فمینیسم لیبرال و مبناى اصلى بنیادهاى فکرى آن یعنى لیبرالیسم را بررسى مى‌کند. بررسى مفاهیمى مانند اومانیسم، عقل‌گرایى، برابرى کامل انسان‌ها و آزادى به عنوان شاکله اصلى تفکر فمینیسم لیبرال، از دیگر مطالب این فصل است. هم‌چنین با معرفى اندیشمندان و نظریه‌پردازان بزرگ فمینیسم لیبرال به خصوص بتى فریدان به ضمیمه گزارشى از کتاب رازورى زنانه بتى فریدان، سعى در تبیین انسان‌شناسى فمینیسم لیبرال شده است. در پایان این بخش روشن مى‌شود که مادى‌گرایى، اومانیسم و آزادى لیبرال شالوده‌هاى اصلى شکل‌دهى نظریات فمینیسم لیبرال است .

در بخش دیگر این پژوهش با استناد به منابع دین اسلام یعنى قرآن و روایات، سعى در تبیین نگرش این دین به انسان و جایگاه زن، شده است. در بخش‌هاى دیگر به نظریه عالمان مسلمان در این زمینه اشاره مى‌شود و با توجه ویژه به نظریات آیت‌الله عبدالله جوادى آملى در آثار مختلف وى به‌ویژه کتاب زن در آینه جلال و جمال، انسان‌شناسى اسلامى بررسى مى‌شود. بررسى‌هاى این بخش روشن مى‌سازد که اندیشه اسلامى با اصیل قرار دادن روح انسان، نوعى نگرش عارى از جنسیت را ارائه مى‌دهد. در بخش پایانى این فصل نیز مقایسه آراى دو گروه فمینیسم و مسلمان، مورد توجه قرار گرفته است و مبانى فمینیسم لیبرال شامل اومانیسم، برابرى کامل زن و مرد و آزادى بدون حد و مرز انسان، مورد نقد و بررسى قرار گرفته است. نتیجه پایانى این پژوهش حکایت از آن دارد که اختلاف دیدگاه فمینیست‌ها و آیت‌الله جوادى آملى و دیگر اندیشمندان مسلمان ناشى از مبناى تفکر آنها در مورد انسان و جایگاه وجودى او است.


برچسب ها : پایان نامه, کارشناسی ارشد, لیلا ذوالفقاری, دانشگاه ادیان و مذاهب, فمینیسم, لیبرال, آیت الله جوادی آملی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز