دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر علی اله‌بداشتی در گفتگو با ایکنا؛
تمدنی که در برابر ریزترین موجود به زانو درآمد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
آیت‌الله کریمی از استوانه‌های فقهی نظام اسلامی بود
درگفت‌وگو با دکتر محمد مسجدجامعی؛
کرونا و بحث‌های آخرالزمانی در جهان
با صدور بیانیه‌ای از سوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی؛
شیوه‌های آموزشی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب تبیین شد
دکتر سید حسن اسلامی اردکانی در گفتگو با ابنا؛
ما سپاسگزار خدا و طبیعت نیستیم
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
در کشورمان یک بار دیگر نشان داده شد که خمینی زنده است
دکتر حمیدرضا شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا؛
دینداری مبتنی بر اخلاق و عقلانیت را به نمایش بگذاریم

طرحی که حقوق فلسطینیان در آن رعایت نشود، محکوم به شکست است

 
تاریخ انتشار: 1398/11/14    

طرحی که حقوق فلسطینیان در آن رعایت نشود، محکوم به شکست است

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به سؤالات روابط عمومی دانشگاه درباره طرح معامله قرن پاسخ گفت.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به مخالفت‌های داخلی در آمریکا، معامله قرن یک طرح ملی است یا یکی از طرح‌های ترامپ، گفت: ترامپ که به قول سردار سلیمانی یک قمارباز یا یک تاجر است، هم‌اکنون هم در کنگره و هم در سنا در مقابل طرح استیضاحش برگ برنده‌ای در دست ندارد. چراکه هم معامله‌اش با کره شمالی نتیجه‌ای در بر نداشت و هم نتوانست ایران را وادار به مذاکره کند. لذا در سیاست خارجی هیچ برگ برنده‌ای ندارد و متوسل به طرح معامله قرن شده است.

وی افزود: همه می‌دانند که جمهوری‌خواهان طرفدار اسرائیل هستند و با اسرائیل وارد داد و ستد می‌شوند. مسئله فلسطین چیزی نیست که یک رئیس‌جمهور آمریکا بتواند با یک طرح آن را حل کند. مسئله فلسطین آرمان بلندی است که در طول 72 سال از غصب آن تا کنون ده‌ها رئیس‌جمهور آمریکا آمده و رفته‌اند و هنوز نتوانسته‌اند این مسئله را حل کنند. کسانی بوده‌اند که حتی طرح‌هایی هم داشته‌اند، مانند طرح اسلو و طرح کمپ دیوید و طرح‌های دیگر اما هیچ‌یک نتوانسته مسئله فلسطین را حل کند و شبحی از آن مانده و رفته است.

نواب گفت: این در حالی است که در طرح‌هایی مثل طرح کارتر، کمپ دیوید و اسلو، جناح‌های فلسطینی هم حضور داشتند و منتهی به شکست شده است. در حالی که در طرح معامله قرن، خود دولت خودگردان فلسطین اولین مخالف است و در مقابل آن موضع گرفته است. فلسطینی‌ها دو گروه هستند. یک گروه که دولت خودگردان است و نظام جهانی را پذیرفته و گروه دیگر، گروه‌های مقاومت و جهادی هستند. گروه دوم هیچ‌گاه وارد مذاکرات نشده است و همواره مخالف بوده است و گروه نخست نیز در این طرح، در ردیف مخالفان قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب هم‌چنین گفت: این طرح هیچ اقبالی ندارد، چه ملی باشد چه نباشد. فلسطین یکی از ایالت‌های آمریکا نیست بلکه اسرائیل یکی از ایالت‌های آمریکا است. فلسطین یک مسئله جهان اسلام است و این طرح که توسط یک رئیس‌جمهور آمریکا که طرفداران آن‌چنانی هم ندارد و در استیضاح و نابودی به سر می‌برد، به جایی نخواهد رسید و با مخالفت‌های شدیدی در کشورهای اسلامی و عربی روبه‌رو شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در پاسخ به این سؤال که نقش سران کشورهای اسلامی مخصوصاً عربی در این طرح چیست، پاسخ داد: امارات، بحرین و عمان که در جهان اسلام جایگاه آنچنانی ندارند و از نظر عده و عُده به ده میلیون نفر هم نمی‌رسند. عربستان هم به دلیل شرایط جهانی که دارد، نمی‌تواند چندان خود را مطرح کند. اگر هم مطرح کند، ضربه می‌خورد. این حضور برای عربستان حاصلی نخواهد داشت ولی قطعاً از آن ضربه خواهد خورد. گرچه این کشورها با حضور عربستان هم مجموعاً دو درصد جهان اسلام را شامل می‌شوند. در حالی که ترکیه با همه عده و عُده‌اش در مقابل این طرح ایستاد. در همین کشورهای عمان، امارات و بحرین هم مردم مخالف هستند، حتی اگر دولت‌های‌شان در این طرح پای پیش بگذارند.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه به ارزیابی خود از برخی تحلیل‌ها مبنی بر این که سردار قاسم سلیمانی مانعی برای تحقق معامله قرن بود و با ترور وی، این مانع برداشته شد، پرداخت و گفت: حاج قاسم سلیمانی سفیر جمهوری اسلامی و سفیر اسلام و مقاومت بود. مقاومت سر جایش هست و یک سفیر دیگر می‌فرستد. ما از امام آموختیم که اگر پرچم از دست علمداری افتاد، پرچمدار دیگری علم را برمی‌دارد و راه را ادامه می‌دهد. بزرگانی در راه انقلاب شهید شدند و راه انقلاب ادامه پیدا کرد. حاج قاسم یک فرد نبود، بلکه یک نماد بود. نماد مقاومت بود و افراد جایگزین، راه او را ادامه خواهند داد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در پایان گفت: این طرح مثل همه طرح‌ها شکست خورده است و منتهی این طرح، مرده به دنیا آمده است. این طرح‌هایی که حقوق مردم فلسطین در آن در نظر گرفته نمی‌شود، نتیجه ندارد؛ به همین خاطر در 72 سال گذشته هیچ طرحی به نتیجه نرسیده است. چراکه حقوق مردم فلسطین در آن رعایت نشده است. مادام که حقوق مردم فلسطین در طرحی رعایت نشود، آن طرح به نتیجه نمی‌رسد. عاقلانه‌ترین، متین‌ترین و پخته‌ترین طرح برای فلسطین که از آغاز تا کنون مطرح شده است، طرح مقام معظم رهبری است. بر این اساس یک رفراندم سراسری با حضور همه فلسطینیان سراسر جهان برگزار شود و حق تعیین حاکمیت و سرنوشت فلسطین مشخص شود.


برچسب ها : سید ابوالحسن نواب, ترامپ, معامله قرن, فلسطین

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز