دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر علی اله‌بداشتی در گفتگو با ایکنا؛
تمدنی که در برابر ریزترین موجود به زانو درآمد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
آیت‌الله کریمی از استوانه‌های فقهی نظام اسلامی بود
درگفت‌وگو با دکتر محمد مسجدجامعی؛
کرونا و بحث‌های آخرالزمانی در جهان
با صدور بیانیه‌ای از سوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی؛
شیوه‌های آموزشی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب تبیین شد
دکتر سید حسن اسلامی اردکانی در گفتگو با ابنا؛
ما سپاسگزار خدا و طبیعت نیستیم
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
در کشورمان یک بار دیگر نشان داده شد که خمینی زنده است

اصفهان مرکز گفت‌وگوی ادیان می‌شود

 
تاریخ انتشار: 1398/10/30    

اصفهان مرکز گفت‌وگوی ادیان می‌شود

مشاور شهردار اصفهان و هیئت همراه ضمن بازدید از دانشگاه ادیان و مذاهب با ریاست دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، سید علیرضا خاتون‌آبادی مشاور شهردار اصفهان، سید علی معرک‌نژاد مدیر مجموعه فرهنگی مذهبی تخت‌فولاد و احسان شریف‌زاده فعال فرهنگی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف دانشگاه ادیان و مذاهب با حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب دیدار و گفت‌وگو کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در این دیدار ضمن اشاره به اهمیت تاریخی مجموعه آرامستان تخت‌فولاد اصفهان گفت: اصفهان شهر فکر و فرهنگ و ادب است. اصفهان یک شهر استثنائی در این جهت است و می‌توان گفت با هیچ جای جهان قابل مقایسه نیست. از سرانگشت اصفهانی‌ها هنر می‌بارد.

وی افزود: مردم اصفهان همواره در عرصه‌های مختلف هنری سرآمد بوده‌اند و مصداق آن را در همین مجموعه تخت‌فولاد می‌توان مشاهده کرد. این که شما توانسته‌اید برای مجموعه تخت‌فولاد یک کتاب قصه هم بنویسید، نشانگر ذوق و ابتکار شما است. آیا این کار برای مجموعه های دیگر در کشور هم انجام شده است؟

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب هم‌چنین گفت: در حوزه‌های دیگر هم وضع کشور چندان مساعد نیست مثلاً در حوزه معماری هم هیچ اثر تمدنی متعلق به انقلاب اسلامی ایجاد نکرده‌ایم.

وی افزود: امیدواریم با بهره بردن از ظرفیت دانشجویان دانشگاه ادیان و مذاهب بتوانیم همکاری خود را با مجموعه شهرداری اصفهان و تخت‌فولاد آغاز کنیم. به عنوان نمونه می‌توان یک بنیاد دائمی در حوزه ادیان در اصفهان راه‌اندازی کرد و تا حداقل هر سال یک سمینار بین‌المللی در حوزه گفت‌وگوی ادیان برگزار کند. ما آمادگی داریم میهمانان خارجی خود را برای بازدید از اصفهان دعوت کنیم. هم‌چنین دانشجویان خارجی ما نیز ظرفیت مناسبی برای همکاری با شما است.

سید علیرضا خاتون‌آبادی مشاور شهردار اصفهان نیز در این دیدار گفت: خوشحال هستیم از این که مجموعه‌ای مانند دانشگاه ادیان و مذاهب در کشور فعال است که بحث گفت‌وگوی ادیان و تعامل و ارتباط را دنبال می‌کند. ما این رویکرد را در اصفهان دنبال می‌کنیم، چراکه زندگی مسالمت‌آمیز و ارتباط با ادیان از گذشته‌های دور در جلفای اصفهان بوده و هست و ارتباط ادیان در اصفهان به صورت عملی اتفاق افتاده است.

وی افزود: نقاطی هم‌چون تخت‌فولاد، کنیسه‌ها، کلیساها و آتشکده‌های آن، پتانسیلی در شهر اصفهان است که موجب شده مدیریت شهرداری تصمیم به فعال و پویا ساختن گردشگری در این زمینه رفته و در پی آن است که در قالب پروژه اصفهان 2020، گردشگران را به سمت اصفهان هدایت کند. در این راستا از همه ظرفیت‌ها از جمله بحث خواهرخواندگی استفاده خواهد شد.

مشاور شهردار اصفهان هم‌چنین گفت: پتانسیل خوبی در دانشگاه ادیان و مذاهب وجود دارد و ما می‌توانیم میزبان میهمانان خارجی شما در اصفهان باشیم،‌ چراکه در کوچه پس‌کوچه‌های اصفهان می‌توان فرهنگ گفت‌وگو و تعامل بین ادیان و گردشگری دینی را به‌عینه مشاهده کرد. به عنوان نمونه خانه‌های قدیمی با قدمت 200 ـ 300 سال در اصفهان وجود دارد که هنوز هم در آن مراسم روضه‌خوانی برگزار می‌شود. باورهای دینی که در این خانه‌ها هست، برگرفته از یک فرهنگ کهن است. جای آن هست که میهمانان شما بیایند و از این ظرفیت استفاده کنند، تا آن نگاه و نگرشی که نسبت به ایران وجود دارد، عوض شود و این تبادل‌ها و رفت‌وآمدها بیشتر شود.

سید علی معرک‌نژاد مدیر مجموعه فرهنگی مذهبی تخت‌فولاد نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: دانشگاه ادیان و مذاهب مجموعه‌ای است که در سطح بین‌الملل حرف برای گفتن دارد و در آینده بسیاری از مسیرهای اصلی کشورمان می‌تواند از مسیری که شما تبیین کرده‌اید، بگذرد.

وی افزود: در بیانیه رسالت شما بحث معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام آمده است که دقیقاً زیرمجموعه این رسالت، اهداف کوتاه‌مدت و برنامه‌هایی در مجموعه فرهنگی تخت‌فولاد دنبال می‌شود که بسیار می‌تواند با رسالت شما هم‌سو باشد. کار ما در حوزه گردشگری معنوی است و پروژه‌هایی در این زمینه تعریف کرده‌ایم. امیدواریم سال آینده پروژه‌ای با عنوان گردشگری معنوی با محوریت مجموعه تخت‌فولاد به عنوان بزرگ‌ترین آرامستان جهان تشیع و معرفی گورستان‌های تاریخی به اجرا درآید. ما یک بافت 75 هکتاری در تخت‌فولاد داریم که 52 تکیه در آن وجود دارد. اقدامات فرهنگی بسیار خوبی در مجموعه تخت‌فولاد انجام شده است که نمونه آن، تدوین دایره‌المعارف چهار جلدی تخت‌فولاد است.

معرک‌نژاد گفت: یکی از برنامه‌های ما، تورهای گردشگری است و مایلیم در این زمینه با شما همکاری کنیم. مرکزی به نام صفاخانه در تاریخ به عنوان مرکزی برای گفت‌وگوی ادیان در اصفهان وجود داشته که باید آن را مجدداً بازآفرینی کنیم. هم‌چنین پیشنهاد می‌کنیم دوره‌های مختلف با محوریت ادیان در اصفهان با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شود. همکاری‌های پژوهشی نیز از پیشنهادهای ما برای همکاری با دانشگاه ادیان و مذاهب است.

در پایان برای امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دو مرکز توافق صورت گرفت.

گفتنی است پیش از این دیدار، میهمانان با دکتر محمد انصاری معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه ادیان و مذاهب دیدار و در زمینه همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کردند.


برچسب ها : سید علیرضا خاتون آبادی, شهرداری اصفهان, سید علی معرک نژاد, احسان شریف زاده, مجموعه فرهنگی تاریخی تخت فولاد, سید ابوالحسن نواب, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز