دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر علی اله‌بداشتی در گفتگو با ایکنا؛
تمدنی که در برابر ریزترین موجود به زانو درآمد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
آیت‌الله کریمی از استوانه‌های فقهی نظام اسلامی بود
درگفت‌وگو با دکتر محمد مسجدجامعی؛
کرونا و بحث‌های آخرالزمانی در جهان
با صدور بیانیه‌ای از سوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی؛
شیوه‌های آموزشی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب تبیین شد
دکتر سید حسن اسلامی اردکانی در گفتگو با ابنا؛
ما سپاسگزار خدا و طبیعت نیستیم
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
در کشورمان یک بار دیگر نشان داده شد که خمینی زنده است
دکتر حمیدرضا شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا؛
دینداری مبتنی بر اخلاق و عقلانیت را به نمایش بگذاریم

شرط توکیل در طلاق و جایگاه آن در نظام حقوق خانواده

 
تاریخ انتشار: 1398/08/09    

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو سیده عالیه آذرطوس با عنوان «شرط توکیل در طلاق و جایگاه آن در نظام حقوق خانواده و پیامدهای اخلاقی، فرهنگی و اقتصادی آن» روز پنجشنبه نهم آبان‌ماه 1398 در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو سیده عالیه آذرطوس با عنوان «شرط توکیل در طلاق و جایگاه آن در نظام حقوق خانواده و پیامدهای اخلاقی، فرهنگی و اقتصادی آن»، دکتر محمود حکمت‌نیا به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیبی‌تبار و دکتر نعمت‌الله کرم‌اللهی به عنوان استادان مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهراب صادق‌نیا، دکتر عزیزالله فهیمی و دکتر سید محمدجواد وزیری فرد به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

این که «شرط توکیل در طلاق وجایگاه آن در نظام حقوق خانواده و پیامدهای اخلاقی، فرهنگی و اقتصادی آن چیست؟» سؤال اصلی پژوهش حاضر است و این نتیجه حاصل شد که، در فقه شیعه وکالت دادن به زوجه برای مطلقه­سازی خویش سه دیدگاه جواز، عدم جواز و توقف وجود دارد. مشهور فقها وکالت دادن به زوجه را جایز دانسته و دیدگاه بعضی از فقهای معاصر نیز با همین نظر هماهنگ بوده­است. همچنین تفاوت آراء نسبت به حضور یا عدم حضور زوج در محل اجرای طلاق نیز مورد بررسی قرار گرفته و برخی از فقها چنین وکالتی را در صورت حضور زوج در محل، نپذیرفته، ولیکن مشهور حضور یا غیاب وی را شرط ندانسته و بر صحت آن صحه گذاشتند و قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران نیز آن را پذیریفته و در ماده 1138 به قابلیت توکیل در امر طلاق تصریح نموده و ویژگی خاصی را در وکیل شرط نکرده، ولیکن در ماده 1119، زمانی که برای شروط ضمن عقد ازدواج مثال می­آورد وکالت زن در مطلقه سازی خود را منوط به شرایطی در نظر گرفته و از وکالت مطلق حرفی نمی­زند، اما جا برای سایر شروط قرار داده است.

محقق برای دست­یابی به علل و پیامدهای اخذ شرط توکیل در طلاق با رویکرد کیفی و تکنیک مصاحبه نیمه‌ساختاریافته و تجزیه و تحلیل داده­ها به صورت تماتیک به بررسی نظرات متعدد کارشناسان پرداخته است. وکالت زن در طلاق تمام ابعاد زندگی آن‌ها را تحت­الشعاع خویش قرار داده، ضمن این‌که می­تواند مثبت یا منفی تلقی شود. علل درخواست اخذ شرط از دیدگاه مصاحبه­شوندگان حقوقی، فرهنگی و اجتماعی است که در راستای آنها مطالبی ذکر گردید. پیامدهای اخذ شرط نسبت به جنسیت و خانواده متفاوت بوده که در مجموع دارای سه رویکرد اخلاقی، فرهنگی و اقتصادی است. اگرچه اخذ چنین شرطی دارای مزایایی بوده و از ظلم و ستم احتمالی برخی مردان جلوگیری می‌کند، اما معایب آن به حدی است که تمام حیات خانوادگی را دچار چالش جدی کرده و موجب تزلزل و سستی آن می­گردد.


برچسب ها : سیده عالیه آذرطوس, رساله, دکتری, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز