دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی خبر داد؛
پذیرش دانشجوی بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری
با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه صورت گرفت؛
انتصاب در معاونت فرهنگی دانشجویی و آموزشی و تحصیلات تکمیلی
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان:
رشته تقریب باید در حوزه‌های علمیه شیعه و سنی تدریس شود
یادداشتی از نویسنده رساله برگزیده جشنواره کتاب سال رضوی؛
«تحلیل روان‌شناختی سیره امام رضا(ع)» با هدف دفاع از اهل‌بیت(ع)
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
مصلحت جهانی این است که همه ادیان با یکدیگر همکاری کنند
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی:
جهان کنونی به لحاظ سیاسی و دینی راست‌گرا شده است

رشته مطالعات زن و خانواده هنگام قانونگذاری مغفول واقع شده است

 
تاریخ انتشار: 1398/08/12    

 رشته مطالعات زن و خانواده هنگام قانونگذاری مغفول واقع شده است

امروزه باید به رویکرد منطقی و علمی بزرگانی چون امام راحل، علامه طباطبایی، استاد مطهری و مقام معظم رهبری در حوزه خانواده و زنان، بیشتر توجه داشته باشیم و روش و منش علمی آنان را سرلوحه تلاشهایمان قرار دهیم.

شفقناقم- بهروز حدادی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب انتقاداتی نسبت به برخورد مسئولان اجرایی با رشته مطالعات زن و خانواده و دانش آموختگان این رشته دارد که بخش نخست آن در شماره قبل منتشر شد.

اینک بخش دوم گفت وگوی بهروز حدادی با شفقنا تقدیم مخاطبان می گردد:

پژوهشگر حوزه زن و خانواده در گفت وگو با شفقنا بیان کرد: یکی از علل عقب‌ماندن این رشته در ایران این است که بعضا کسانی در این حوزه مطالعاتی از هر بخش غیرمرتبطی وارد شده و مسئولیت گرفته‌اند که اصلا هیچ درک و فهم و برداشت درستی از رشته در مقیاس جهانی‌ ندارند و به آن بی‌اعتقاد و بی‌ایمانند و همین بی‌خبری و نگرش منفی و مانع‌ تراشی های آنان مانع رشد و شکوفایی رشته است؛ امروز باید به دوران این میهمانان ناخوانده پایان داده شود.

او در ادامه تصریح کرد: لازم است کسانی متصدی امور مشاوره زنان و خانواده باشند که هم با مبانی اسلامی و قرآنی خوب آشنا باشند و هم در زمینه فقه و حقوق، مشاوره و آسیبهای اجتماعی، جامعه شناسی و روانشناسی زنان و کودکان و مردان آگاهی نسبتا عمیقی داشته باشند و البته از نقش زنان در رسانه و فیلم آگاه باشد و حتی مقداری از معماری و مهندسی در ارتباط با مسائل زنان و کودکان بدانند و البته در هنگام ضرورت به متخصصان هر یک از این حوزه ها مراجعه کنند.

این پژوهشگر مطالعات زنان با اشاره به مغفول ماندن رشته مطالعات زن و خانواده در هنگام قانونگذاری گفت: رشته مطالعات زنان کشور مثل کودک و طفل سرراهی است مثلا برای مشاوره خانواده و تاسیس مراکز مشاوره خانواده و طلاق، قانون نوشته شده است اما جایگاهی برای این رشته قائل نشده است. به نظرم مقصر اصلی این وضعیت تلخ، عده‌ای از متولیان و مسئولان سهل‌انگار حوزه زنان هستند که علیرغم بودجه های مناسب در اختیار، کمتر قدمی برای درک و حل مشکلات این رشته برداشته‌اند.

پژوهشگر حوزه زنان و خانواده با اشاره به راهکارهای حل این مشکل بیان کرد: برای حل این مشکلات باید هر سه قوه همکاری و مشارکت داشته باشند.

او پیشنهاد کرد: کارگروهی متشکل از نمایندگان ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه و شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود و اولا به مشکلاتی که در تدوین قوانین است رسیدگی کنند و اصلاحات قانونی لازم را انجام دهند و ثانیا، رشته را در موقعیتهای شغلی خود به رسمیت بشناسند و برایش اعتبار قائل شوند.

حدادی ادامه داد: راهکار دیگر این است که متولی مشاوره کشور، فقط حقوقدانان و روانشناسان نباشند و آنها راه را بر این رشته نبندند. قوانین و آیین نامه‌های مرتبط به زنان و خانواده و آسیبهای اجتماعی در بهزیستی، قوه قضاییه، نیروی انتظامی، سازمان جوانان و غیره اصلاح شود و در همه فراخوان های جذب و استخدام بهای لازم و کافی به رشته داده شود.

او ابراز داشت: به موازات بعضی از اصلاحات در قوانین و شرایط جذب و استخدام نیرو در کشور، باید به کیفیت برنامه آموزشی این رشته هم توجه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب به نقاط ضعف و قوت سرفصل های این رشته درسی اشاره کرد و گفت: با آن که سرفصها از مزیتها و نقاط قوت زیادی برخوردار است اما باز هم متناسب با نیازها و شرایط و خواسته‌های اجتماعی نیست.

او ادامه داد: باید دوره های کاروزی در برنامه رشته به شدت مورد توجه قرار گیرد و دانش‌آموختگان از نزدیک با فرآیندهای قضایی، افراد متهم، شاکی و موقعیتهای میدانی آشنا شوند.

حدادی با اشاره به اینکه عنوان رشته، مطالعات زنان و خانواده است، ولی در محتوای برنامه اصلاً به مسائل و مشکلات کودکان، نوجوانان و مردان و سالمندان توجهی نشده است تصریح کرد: بیشتر توجه تدوین کنندگان سرفصلها، به پاره‌ای از مسائل فقهی حقوقی زنان بوده است، در حالی که عنوان عامی چون عنوان یادشده، توجه به دانشهای مختلف در زمینه‌های دیگری غیر از زنان را می‌طلبد.

پژوهشگر حوزه مطالعات زن و خانواده، در ادامه گفت وگو با شفقنا با اشاره به ورود حوزویان به مطالعات زنان آن را به فال نیک گرفت و گفت: ورود حوزه به عرصه آموزش مطالعات زنان موجب تقویت روند رشد و شکوفایی رشته در سطح ملی و افزایش وجاهت آن می‌شود و به عبارتی رشته ازغربت خارج می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد: تخصص حوزویان در موضوع زنان و خانواده در کنار آشنایی آنان با فقه و مبانی قرآنی و روایی، موجب هدایت اصولی‌تر از سوی آنان است. به هر حال حوزویان در امور زنان و خانواده از دیرهنگام حضور داشته‌اند و حضور آنان در این عرصه منوط به وجود رشته خاصی نبوده و نیست. شاید این نگرانی از سوی بعضی دانش آموختگان رشته باشد که فرصتهای شغلی رشته محدود است و ورود حوزه عرصه را برای آنان تنگ خواهد کرد اما واقعیت خلاف این است و فرصتهای شغلی در مراکز و نهادهای مختلف اگر از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل شود، خواهیم دید که این تعداد دانش‌آموخته اصلا با نیازهای موجود تناسب ندارد.

او ارتقاء علمی در رشته مطالعات زنان را یکی دیگر از مشکلات اساسی این رشته عنوان کرد و گفت: محدود بودن سقف پذیرش دانشجو به ده نفر در کنکور هر سال مقطع دکترا و مجاز نبودن دانش آموختگان ارشد برای شرکت در دوره های دکتری سایر رشته های مرتبط، بسیاری را نسبت به ادامه تحصیل در مقطع دکتری مطالعات زنان ناامید کرده است.

حدادی با اشاره به دامنه گسترده این رشته خاطر نشان کرد: مسائل زنان و خانواده و نیز مسائل کودکان و مردان و سالمندان، چندان پیچیده و پردامنه و دارای چنان ادبیات پیشرفته و عمیقی در سطح جهانی است که بی درنگ، باید گرایشهای گوناگونی در مقاطع مختلف تحصیلی تعریف و اجرا شود.

پژوهشگر حوزه زن و خانواده تصریح کرد: فراموش نکنیم که بحران خانواده برای ما و مسوولان ارشد نظام، مشکل و بحرانی جدی است و مواجهه عملی با مشکلات تنها از مسیر این رشته می گذرد لذا کسانی که دست‌اندرکار طراحی و اصلاح برنامه و سیاستگذاری هستند باید بیشتر و سریعتر و پویاتر عمل کنند و بر عِدّه و عّدُه خود بیفزایند، در طراحی و تدوین سرفصلها با استادان و گروههای علمی بیشتر ارتباط داشته باشند و ضمن ارتباط میدانی بیشتر، از نقاط قوت و ضعف برنامه و میزان رضایت مندی استادان و دانشجویان بیشتر آگاه شوند.

او افزود: باید در این حوزه علمی و عملی و کاربردی، ابتکار عمل داشت و اگر جلوتر از زمان حرکت نمی کنیم، از زمان و زمانه نیز عقب نمانیم، اگر مطهری نیستیم، کمی مطهری‌وار عمل کنیم، ایشان در طرح مسائل زنان در آن زمان، به گونه‌ای رفتار کرد که در بالاترین تریبون زنان کشور در آن زمان یعنی مجله زن روز به ایشان مجال دادند که دیدگاه‌هایش را به طور سلسله‌وار مطرح کند که همین موضوع، پایه نگارش‌های عالمانه ایشان در حوزه زن و خانواده بود.

حدادی ابراز داشت: اگر مطهری در دهه نود حضور داشت، (گر چه شهیدان همیشه زنده‌اند)، قطعاً به جای رویکرد نفی و طرد و انکار و استهزاء، به چند زبان بین‌المللی آشنا بود و بر آخرین یافته‌های علمی در حوزه زنان و اندیشه‌های فمینیستی نه از مسیر ترجمه‌ها بلکه از سرچشمه‌ها و متون دست اول آن و گفتگوهای انتقادی با متفکران بنام رشته، وقوف کامل میداشت و به نقد و واکاوی علمی آنان و ارایه راه‌حل‌هایی نو برای مسائل امروزه جهانی در حوزه زنان و خانواده بر پایه اندیشه‌های ناب دینی و اسلامی و سنت پیامبر گرامی (ص) و اهل بیت (ع) می‌پرداخت.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب یادآور شد: قطعا شهید مطهری آیه شریفه قرآن کریم را چراغ راهش قرار می‌داد که “فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه، اولئک الذین هدیهم الله و اولیک هم اولوالاالباب.” به هر حال ما امروزه باید به رویکرد منطقی و علمی بزرگانی چون امام راحل، علامه طباطبایی، استاد مطهری و مقام معظم رهبری در حوزه خانواده و زنان، بیشتر توجه داشته باشیم و روش و منش علمی آنان را سرلوحه تلاشهایمان قرار دهیم.


برچسب ها : دکتر بهروز حدادی, شفقنا, مطالعات زن و خانواده

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز