دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر علی اله‌بداشتی در گفتگو با ایکنا؛
تمدنی که در برابر ریزترین موجود به زانو درآمد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
آیت‌الله کریمی از استوانه‌های فقهی نظام اسلامی بود
درگفت‌وگو با دکتر محمد مسجدجامعی؛
کرونا و بحث‌های آخرالزمانی در جهان
با صدور بیانیه‌ای از سوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی؛
شیوه‌های آموزشی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب تبیین شد
دکتر سید حسن اسلامی اردکانی در گفتگو با ابنا؛
ما سپاسگزار خدا و طبیعت نیستیم
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
در کشورمان یک بار دیگر نشان داده شد که خمینی زنده است
دکتر حمیدرضا شریعتمداری در گفت‌وگو با ایکنا؛
دینداری مبتنی بر اخلاق و عقلانیت را به نمایش بگذاریم

بررسی و تحلیل حکم غیبت مخالفین از دیدگاه مذاهب فقهی

 
تاریخ انتشار: 1398/06/31    

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو ابوطالب محمودزاده با عنوان «بررسی و تحلیل حکم غیبت مخالفین از دیدگاه مذاهب فقهی» روز یکشنبه 31 شهریور 1398 در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو ابوطالب محمودزاده با عنوان «بررسی و تحلیل حکم غیبت مخالفین از دیدگاه مذاهب فقهی»، دکتر سید جعفر صادقی فدکی به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسین رجبی به عنوان استاد مشاور و دکتر علی آقانوری، دکتر مجید زجاجی فرد و دکتر علی نعمت‌اللهی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

یکی از مباحث پرچالش و تنش‌زا در حوزه فقه خلافی و مقارن که نقش برجسته و تأثیرگذاری در تقریب یا جدایی مذاهب دارد، موضوع غیبت مخالف، اعم از شیعیان یا اهل‌سنت است و اساساً یکی از پرسش‌های مطرح در حوزه فقه این است که آیا غیبت مخالفان در مذهب، اعم از شیعیان یا اهل‌سنت جایز است یا خیر؟ در این رساله با استفاده از روش توصیفی تحلیلی به این مسئله پرداخته می‌شود که غیبت، هم در منابع شیعه و هم در منابع اهل‌سنت، امری ناپسند بوده و آثار سوء متعددی بر آن برشمرده شده است.

نیز این مسئله طرح خواهد شد که چگونه تجویزکنندگان جواز غیبت مخالف، در شیعه برای اتخاذ چنین فتوایی به آیات قرآن، احادیث و سیره متشرعه استناد کرده‌اند، حال آن‌که آیاتی که بدان استناد شده قابل تأویل است و علاوه بر آن، آیاتی وجود دارد که خلاف این استدلال را بیان می‌کند. در زمینه روایات نیز با ارائه روایات به ظاهر متعارض، عموم آن تخصیص می‌خورد. از این گذشته سیره متشرعه به دلایل متعدد وجاهت استناد در این مسئله را ندارد. در مقابل این دیدگاه تحریم‌کنندگان غیبت مخالف متکی به آیات قرآن، روایات و قواعد اصولی هستند که به صواب نزدیک‌تر است.

هم‌چنین بیان می‌گردد  که در اهل‌سنت نیز تجویزکنندگان غیبت مخالف، به کفر شیعه در قول خود استناد کرده‌اند که مبتنی بر ادله متعددی چون انکار خلافت خلفای ثلاثه، اهل بدعت بودن شیعه، سب صحابه و تکفیر صحابه و... است، حال آن‌که هرکدام از این ادعاها با اتکا به قرآن و احادیث معتبر اهل‌سنت، قابل خدشه است. در برابر این دیدگاه نیز دیدگاه تحریم‌کنندگان غیبت از اهل‌سنت وجود دارد که متکی به قرآن، سنت و قواعد اخلاقی بوده و با محتوای شرع هم‌خوانی بیشتری دارد.


برچسب ها : رساله, دکتری, دانشگاه ادیان و مذاهب, ابوطالب محمودزاده

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز