دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر علی اله‌بداشتی در گفتگو با ایکنا؛
تمدنی که در برابر ریزترین موجود به زانو درآمد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
آیت‌الله کریمی از استوانه‌های فقهی نظام اسلامی بود
درگفت‌وگو با دکتر محمد مسجدجامعی؛
کرونا و بحث‌های آخرالزمانی در جهان
با صدور بیانیه‌ای از سوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی؛
شیوه‌های آموزشی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب تبیین شد
دکتر سید حسن اسلامی اردکانی در گفتگو با ابنا؛
ما سپاسگزار خدا و طبیعت نیستیم
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
در کشورمان یک بار دیگر نشان داده شد که خمینی زنده است

بازخوانی و نقد پروژه «تاریخ کتابشناختی روابط اسلام و مسیحیت (CMR)»

 
تاریخ انتشار: 1398/07/14    

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو محمدصادق احمدی با عنوان «الگوی روابط اسلام و مسیحیت در بستر تاریخ: بازخوانی و نقد پروژه «تاریخ کتابشناختی روابط اسلام و مسیحیت (CMR)» روز یکشنبه 14 مهرماه 1398 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو محمدصادق احمدی با عنوان «الگوی روابط اسلام و مسیحیت در بستر تاریخ: بازخوانی و نقد پروژه «تاریخ کتابشناختی روابط اسلام و مسیحیت (CMR)»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر باقر طالبی دارابی به عنوان استاد راهنما، دکتر احمدرضا مفتاح به عنوان استاد مشاور و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری، دکتر علی شهبازی و دکتر فاطمه توفیقی به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

این رساله از نوع توصیفی- تحلیلی در ورد روابط اسلام و مسیحیت است روابطی که به ملاحه شرایط دینی، سیاسی و اقتصادی دستخوش تغییر بوده است. تاریخ کتابشناختی روابط اسلام و مسیحیت، پروژه‌ای جامع شامل مجموعه آثاری است که توسط طرفین از زمان ظهور اسلام تا به امروز تولید شده است. در مطالعات تئوریک آثار عمومی در این موضوع، یافته ها نشانگر الگوهای مختلفی بود که سعی کردیم آنها را در دو دسته طبقه بندی کنیم: DD و AA. سپس بر اساس این یافته‌های نظری پروژه دانشگاه بیرمنگام با عنوان «روابط مسلمان مسیحی: تاریخ کتابشناختی» مطالعه و بررسی شد تا روشن شود که آیا این دو الگوی کلان را می‌توان در روند تاریخی نوشته‌ها یافت یا خیر.

این تحقیق نشان داد که عموما آثار مورد نظر از طریق تمسک به دفاعیه نویسی و استدلال‌های مغرضانه درصدد تائید دین خودی و انکار دین دیگر بوده‌اند. با استفاده از روش مقایسه‌ای و تحلیل محتوای کیفی، نتیجه این تحقیق دستیابی به عمده الگوهایی بود که از پیش با مطالعات مقدماتی بدان رسیده بودیم. در واقع بررسی کنونی کیفیت و چگونگی الگوهای مورد نظر را تا حدی روشن می‌کند. بر اساس این مطالعات بیشترین الگوی مورد استفاده، انکار باورهای دین دیگر و دفاع از دین خود (DD) است که در الگوهای خرد و به تفصیل ذکر شده است. الگوی کلان دیگر الگوی پذیرش و تطبیق است (AA) که به معنای روابط مبتنی بر مداراست. بررسی پروژه نشان می‌دهد که ارتباطات از الگوی انکار و دفاع به سمت پذیرش و تطبیق پیش می‌رود.


برچسب ها : محمدصادق احمدی, اسلام, مسیحیت, رساله, دکتری

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز