دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر علی اله‌بداشتی در گفتگو با ایکنا؛
تمدنی که در برابر ریزترین موجود به زانو درآمد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
آیت‌الله کریمی از استوانه‌های فقهی نظام اسلامی بود
درگفت‌وگو با دکتر محمد مسجدجامعی؛
کرونا و بحث‌های آخرالزمانی در جهان
با صدور بیانیه‌ای از سوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی؛
شیوه‌های آموزشی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب تبیین شد
دکتر سید حسن اسلامی اردکانی در گفتگو با ابنا؛
ما سپاسگزار خدا و طبیعت نیستیم
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
در کشورمان یک بار دیگر نشان داده شد که خمینی زنده است

کتابی از سرِ دغدغه

 
تاریخ انتشار: 1398/07/10    

کتابی از سرِ دغدغه

آن‌چه کتاب "در باره‌ی شر" را خواندنی می‌کند، افزون بر سودمندی مقالات و ترجمه به‌نسبت روان آن‌ها، دغدغه‌ی وجودی کسی است که آن را سرپرستی کرده است.

دکتر مهراب صادق نیا عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در یادداشتی در باره کتاب "درباره شر" چنین نوشته است:

کتاب "در باره‌ی شر ترجمه‌ی مقالات برگزیده در فلسفه‌ و الاهیات شر" کار ستودنی و ارزشمندی است که به سرپرستی خانم دکتر نعیمه پورمحمدی و به وسیله‌ی مؤسسه‌ی طه منتشر شده است. کتابِ یادشده دو جلد است که در جلد نخست نگاه‌های سنتی به مسئله‌ی شر و در جلد دیگر روی‌کردهای الاهیاتی مدرن به آن مورد بررسی قرار گرفته‌اند. دکتر پورمحمدی افزون بر مقدمه‌ای خواندنی و ارزشمند که برای این کتاب نوشته‌اند، با تکیه بر آشنایی عمیقی که با ادبیاتِ موضوع در این بحث دارند، مقالاتِ دیده‌نشده‌ای را برای ترجمه برگزیده‌ و کنار هم آورده‌اند.

از میانِ همه‌ی آن‌‌ها که دستی در پژوهش دارند و سهمی از آموزش، تنها شمار اندکی را می‌شناسم که علم برای آن‌ها یک دغدغه‌ی وجودی است و نه پیشه‌ای دانشگاهی. هیاهوی ترفیع و ارتقاء اعضای هیئت علمی سبب شده است که تا دلتان بخواهد مقالات مُرده تولید شود و کتاب‌های سِقط شده منتشر گردد. کتاب‌ها و مقالاتی که نه دردی از کسی دوا می‌کنند و نه کسی از نوشتن و انتشارشان خبردار می‌شود. واقعیّت آن است که تا کسی مسئله‌ای نداشته باشد، پژوهش دندان‌گیری انجام نخواهد داد. به قول استاد ما، علم سهم کسی است که ریگی در کفش‌اش دارد که جانش را ناخوش کرده است؛ آدم‌های شکم‌سیر و آسوده خاطر که مسئله‌ای ندارند انبان‌شان از علم تهی است.

آن‌چه کتاب "در باره‌ی شر" را خواندنی می‌کند، افزون بر سودمندی مقالات و ترجمه به‌نسبت روان آن‌ها، دغدغه‌ی وجودی کسی است که آن را سرپرستی کرده است. دکتر پورمحمدی به این دلیل که کودکی مبتلا به سندروم "باردت بیدل" دارد، با رنجی گزاف و شرّی گران هم‌زیست شده است. او خود می‌نویسد: " در تب و تاب مادرانه، پشت درِ اطاق‌های عمل جرّاحی، در سالن‌های انتظار توان‌بخشیِ ذهنی و کاردرمانی بدنی و گفتاردرمانی، در سوگواری برای سرنوشت محتوم کم‌بینایی و نابینایی و عمر کوتاهی که به دلیل نارسایی کلیه خواهد داشت، همواره برای رسیدن به پاسخی دست و پا زدم، پاسخی که بتواند یک مادر را برای تحمل این رنج گزاف قانع کند و تسلّی دهد."

خواندن کتابِ در باره‌ی شر را به همه‌ی دانشجویان و پژوهش‌گران فلسفه و الاهیّات پیشنهاد می‌کنم. این کتاب خوانندگانش را با ایده‌ها و دیدگاه‌های تازه‌ای در این مسئله‌ی آشنا خواهد کرد و راه تازه‌ای پیش پای پژوهش‌های آن‌ها خواهد گشود.


برچسب ها : دکتر نعیمه پورمحمدی, عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب, فلسفه‌ و الاهیات, معرفی کتاب, درباره شر

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز