دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دکتر علی اله‌بداشتی در گفتگو با ایکنا؛
تمدنی که در برابر ریزترین موجود به زانو درآمد
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
آیت‌الله کریمی از استوانه‌های فقهی نظام اسلامی بود
درگفت‌وگو با دکتر محمد مسجدجامعی؛
کرونا و بحث‌های آخرالزمانی در جهان
با صدور بیانیه‌ای از سوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی؛
شیوه‌های آموزشی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب تبیین شد
دکتر سید حسن اسلامی اردکانی در گفتگو با ابنا؛
ما سپاسگزار خدا و طبیعت نیستیم
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
در کشورمان یک بار دیگر نشان داده شد که خمینی زنده است

کارنامه فعاليت‌هاي کنفرانس‌هاي سي‌گانه وحدت در تهران (آسيب‌شناسي و راه‌کارها)

 
تاریخ انتشار: 1398/06/20    

کارنامه فعاليت‌هاي کنفرانس‌هاي سي‌گانه وحدت در تهران (آسيب‌شناسي و راه‌کارها)

جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو علی ملکی با عنوان «کارنامه فعاليت‌هاي کنفرانس‌هاي سي‌گانه وحدت در تهران (آسيب‌شناسي و راه‌کارها)» روز چهارشنبه 20 شهریورماه 1398 در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از رساله دکتری دانشجو علمی ملکی با عنوان «کارنامه فعاليت‌هاي کنفرانس‌هاي سي‌گانه وحدت در تهران (آسيب‌شناسي و راه‌کارها)»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری به عنوان استاد راهنما، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان به عنوان استاد مشاور، و حجج اسلام نواب، دکتر اسلامی و دکتر علی آقانوری به عنوان استادان داور حضور داشتند.

 

در چکیده این رساله آمده است:

کنفرانس‌های بین‌المللی وحدت تهران ادامه سلسله تلاش‌هایی است در جهت وحدت، تقریب و هم‌زیستی اسلامی که در دهه شصت خورشیدی در ایران شکل گرفت. این کنفرانس‌ها ‌با هدف ایجاد وحدت، تقریب و هم‌زیستی اسلامی شکل گرفته است. این پژوهش که در پی ارزیابی سی سال برگزاری کنفرانس‌های اسلامی وحدت در تهران است، طبعاً باید کارآمدی این نشست‌ها، میزان توفیق آن در نیل به آرمان بلند تقریب را بررسی و سنجش نماید. در این پژوهش، داده‌ها و اطلاعات کنفرانس‌های سی‌گانه و مجموعه مقالات ارائه شده در آن استخراج شده و نقاط قوت و ضعف آن‌ها شناسایی و راه‌کارهایی برای ارتقای آن‌ها به صورت دقیق ارائه شده است. تحقیق حاضر بر اساس هدف،‌ کاربردی و بنیادی؛ از نظر ماهیت و روش،‌ توصیفی ـ تحلیلی و هم‌چنین مطالعات میدانی و پیمایشی از قبیل مصاحبه‌ها و فرم‌های نظرسنجی با جامعه مخاطب است.

بررسی و مقایسه سه دهه برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نشان داد که در دهه سوم فعالیت مجمع و کنفرانس وحدت که مقارن با بحران سوریه در سال 2013م بود، روابط بیشتر کشورهای عربی و اسلامی با ایران به تیرگی گرایید و برخلاف گذشته، بسیاری از مهمانان کشورهای عربی و اسلامی در کنفرانس حضور نیافتند؛ به همین علت، شاهد افت شدید در جایگاه و سطح مدعوان و مهمانان؛ افزایش کمی تعداد آن‌ها نسبت به دهه میانی و کاهش کیفی و کمی مقالات هستیم.

یکسان و تکراری بودن ویژگی مشترک این سلسله همایش‌ها هم از نظر شکلی و هم از نظر محتوایی است؛ اگرچه برگزاری کنفرانس‌ها ضروری است، اما باید کنفرانس‌های تقریب جریانی را آغاز و پیگیری کند که نهادینه شود و انتشار یابد. البته کنفرانس‌های نخستین موجی را ایجاد و تأثیراتی داشته‌اند. سردرگمی کنفرانس‌ها در تبلیغی- ترویجی یا علمی بودن و نبود کمیته ارزیابی، نظارت و پیگیری مشکل ریشه‌ای است که کنفرانس‌ها با آن مواجه است. اداره کنفرانس‌ها به شکل کنونی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. از‌اینرو تحول بنیادی از نظر ساختاری و از نظر کارکردی ضروری است که نویسنده سعی دارد به آن‌ها بپردازد.


برچسب ها : علی ملکی, کنفرانس وحدت, رساله, دکتری

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز