دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
قابل توجه دانشجویان و پژوهشگران؛
سلسله نشست‌های روش‌شناسی برگزار می‌شود
به دستور ریاست دانشگاه؛
تعطیلی دانشگاه در روز پنجشنبه
انجمن دانشجویی فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
اراده معطوف به بازآفرینی خود؛ عملی در زیست فلسفی معنابخش
با ارائه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مسجدجامعی؛
کارگاه علمی آموزشی «در شمال آفریقا چه می گذرد» برگزار می‌شود
مرکز خدمات جامع سلامت پردیس برگزار می‌کند:
نشست آموزشی «سرطان قابل پیشگیری و درمان است»
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی فرمانیان:
سردار سلیمانی در مقابل بدل اسلام سیاسی، یعنی اسلام داعشی ایستاد
در حاشیه مراسم سالگرد انقلاب مردم بحرین؛
دیدار ریاست دانشگاه با آیت الله شیخ عیسی قاسم

تعالیم خرد اخلاقی اهل‌بیت(ع)، از ظرفیت‌های شیعه در گفت‌وگوی بین ادیان است

 
تاریخ انتشار: 1398/06/07    

تعالیم خرد اخلاقی اهل‌بیت(ع)، از ظرفیت‌های شیعه در گفت‌وگوی بین ادیان است

نشست سی‌ویکم از سلسله نشست‌های «کلمه سواء» با حضور دکتر امداد توران، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، به همت هیئت اندیشه‌ورز اسلام، ادیان و مطالعات میان‌فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان با عنوان زمینه ها و ظرفیت‌های شیعه برای گفتگوی بین ادیانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر توران در نشست سی‌ویکم از سلسله نشست‌های «کلمه سواء»، ابتدا با اشاره متنوع‌بودن مراکز و جریانهای فکری غربی، گفت: در غرب از طرفی فعالیت تبشیری گسترده‌ای برای مسیحی‌کردن مسلمانان صورت می‌گیرد و از طرفی هم می‌توان گفت مراکزی وجود دارند که فارغ از دغدغه تبشیر، به کار علمی در باب اسلام می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه دسته دوم، اهداف سیاسی و اهداف انسانی را دنبال می‌کنند، گفت: مرز دقیقی نمی‌توان بین این جریان‌ها برقرار کرد و ممکن است در نشستی که توسط مرکزی برگزار می‌گردد، افرادی متعلق به همه این جریانات حضور داشته باشند.

وی با اشاره به نکته‌ای دیگر، گفت: باید به عنوان شیعه، در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت، از مقابل هم قرار دادن شیعه و اسلام اجتناب کنیم و نیز نباید از کاربرد عنوان شیعه و پایگاه قراردادن اندیشه شیعی بگریزیم.

دکتر توران تصریح کرد: در سنت اسلامی شیعی سه زمینه برای گفت‌وگو با ادیان دیگر وجود دارد که عبارت است از گفت‌وگویی‌بودن آیات قرآن؛ سیره تمایل به گفت‌وگو در پیامبر و امامان؛ تجربه گفت‌وگوهای عالمان مسلمان از عهد صفوی تا امروز.

وی افزود: می دانیم در عهد صفوی شاه عباس ارمنیان را به اصفهان آورد  و ایشان را در محله جلفا اسکان داد. از همین دوره صفوی فعالیت تبشیری مسیحیان در قلمرو ایران شروع شد و در عهد قاجار توسعه یافت. عالمان امامی عهد قاجار در عکس العمل به این فعالیت تبشیری به جای برخورد قهرآمیز انجمن صفاخانه اصفهان را در محله جلفا تأسیس کردند و به گفتگو و مناظره علمی پرداختند که ماحصل این گفت‌وگوهای شیعی‌مسیحی در ماهنامه الاسلام در این زمان درج گردید. وجود این سه زمینه به شیعیان کمک می‌کند که بتوانند اولاً وارد گفتگوی بینا دینی با مسیحیان بشوند و ثانیا از تجارب نهفته در آنها الهام بگیرند.

وی با اشاره به اینکه در شیعه سه ظرفیت برای گفت‌وگو با ادیان و مذاهب دیگر وجود دارد، گفت: تعالیم خرد اخلاقی اهل‌بیت (ع)، تعالیم خرد زندگانی اهل‌بیت (ع) و نیز تعالیم معنوی اهل‌بیت (ع)، ظرفیت‌های خوبی برای شیعه در عرصه گفتگوی بین ادیانی فراهم کرده است؛ چرا که تعالیم پیامبر و اهل البیت در این سه محور از سویی همه‌فهم است و از سوی دیگر از غنای بالا و در واقع بی نظیری برخوردار است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به پیشنهاداتی برای محورهای گفت‌وگو، گفت: همفکری برای پیداکردن راه‌حل برای چالش‌ها و معضلات عصر جدید که به نوعی ریشه در مدرنیته دارند نظیر الحاد، کم‌رنگ‌شدن ارزش‌های اخلاقی و الهی، تخریب محیط زیست و سستی بنیاد خانواده و تکثیر سلاح‌های کشتارجمعی از موضوعات به‌روز برای گفت‌وگو است.


برچسب ها : امداد توران

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز