دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

بررسی نظام معبد در آیین سیک

 
تاریخ انتشار: 1397/12/22    

بررسی نظام معبد در آیین سیک

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو احمد رمضانی با عنوان «بررسی نظام معبد در آیین سیک» چهارشنبه 22 اسفندماه 1397 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو احمد رمضانی با عنوان «بررسی نظام معبد در آیین سیک»، دکتر سید محمد روحانی به عنوان استاد راهنما، دکتر محمدمهدی علیمردی به عنوان استاد مشاور و دکتر محمدصادق ابوطالبی به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

در آیین ﺳﻴﻜْﻬ به مکان خاص عبادت و اجتماع در حضور پیشوای دینی (گورو) «گوردوارا» می‌گویند. البته عنوان گوردوارا ضرورتاً به مکانی خاص و مجلل اطلاق نمی‌شود، بلکه اتاقی در خانة شخصی، که در آن نسخه‌ای کامل از کتاب مقدس این آیین، گوروگْرَﻧﺘﻬ‌ صاحب نگهداری شود نیز اطلاق می‌گردد. به‌طور کلی می‌توان گفت گوردوارا مکانی است که یک نسخه از کتاب گورو گْرَﻧﺘﻬ‌ صاحب (گورو) و جمع مومنان (سنگت) در آنجا حاضر باشند، و سروده‌های موجود در این کتاب و دیگر متون مقدس این آیین، به‌صورت آهنگین خوانده شود (کیرتن). گوردوارا نخستین بار در زمان گورو نانک با عنوان «دهرمسالا» بنا شد. از آنجایی که در زمان گورو نانک سلسلة گورکانیان در اوج قدرت خود قرار داشت و حاکم بلامنازع شمال هند محسوب می‌شدند، و با در نظر گرفتن اینکه معماری و فرهنگ گورکانیان ترکیبی از فرهنگ و معماری اسلامی و هندویی است، از این رو فرهنگ ایرانی-اسلامی و هندی نیز بر گوردوارا تاثیرگذار بوده است. به هر حال معبد در آیین ﺳﻴﻜْﻬ نقشی انکارناشدنی دارد و از ابتدای پیدایش این آیین، معبد جزئی لاینفک از هویت آیین ﺳﻴﻜْﻬ بوده و به نوعی در تاثیر و تاثر مستقیم با تاریخ، فرهنگ، سیاست، باورها وآیین‌ها و پیروان آن بوده و هست.


برچسب ها : آیین سیک, کارشناسی ارشد, احمد رمضانی, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز