دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب

این مایه شگفتی من بود که با این دانشگاه آشنا شدم

 
تاریخ انتشار: 1397/12/19    

 این مایه شگفتی من بود که با این دانشگاه آشنا شدم

پروفسور هانس کریستین گونتر استاد ادبیات کلاسیک و فلسفه دانشگاه فرایبورگ آلمان که اسفندماه 1397 برای شرکت در دوره‌های شیعه‌شناسی و مطالعات زنان در اسلام و ایران به ایران و شهر قم سفر کرده است، به سؤالات روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب پاسخ گفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پروفسور هانس کریستین گونتر درباره نگاه رسانه‌های غربی به ایران گفت: بارها گفته‌ام و باز هم می‌گویم که اعتقادی به آن‌چه رسانه‌های غربی درباره ایران می‌گویند ندارم چون غرب می‌خواهد ایران را تحت فشار قرار دهد و رسانه‌های آنان نیز در همین راستا حرکت می‌کنند. به همین خاطر برای من، هرچه آن‌ها می‌گویند، بی‌معنا است.

گوتنر درباره نگاه خود به ایران پیش از سفر به ایران گفت: پیش از آمدن به ایران به خاطر شناختی که داشتم، نگاهم کاملاً مثبت بود و از این نظر تغییری در نگاهم ایجاد نشده است. من ایرانی‌ها را می‌شناسنم و در آلمان نیز ایرانیانی از اقشار مختلف اجتماعی حضور دارند. من در ایران زنان را بسیار فعال دیدم و این بسیار خوب و قابل تحسین است. امیدوارم دیگر مردم غرب نیز که اطلاعات زیادی راجع به ایران ندارند و اطلاعات خود را بیشتر از رسانه‌ها، روزنامه‌ها و شبکه‌ها می‌گیرند، خودشان به ایران بیایند و با چشم خود واقعیت‌ها را ببینند و واقعیت‌ها را به دیگران منتقل کنند که در ایران چه می‌گذرد.

وی هم‌چنین گفت:‌ شناخت من از ایران و شهر قم، پس از آمدنم به ایران و دانشگاه ادیان و مذاهب بسیار تغییر کرد و بیشتر شد. این مایه شگفتی من بود که با این دانشگاه آشنا شدم چراکه تمام ادیان جهان در این‌جا مورد مطالعه قرار می‌گیرد. من با حوزه علمیه آشنایی داشتم و وقتی با دانشگاه ادیان و مذاهب آشنا شدم، این دانشگاه مدت‌ها ذهن مرا به خود مشغول کرد.

این استاد دانشگاه فرایبورگ در ادامه گفت:‌ دانشگاه برای معرفی خود در درجه اول باید خود را مطرح و معرفی کند، چراکه بسیاری از وجود چنین دانشگاهی بی‌اطلاع هستند. وجود چنین دانشگاهی در این کشور و این شهر، بسیار مهم است، چون دین همیشه بازیگر بسیار مهمی در عرصه‌های مختلف و حتی کشورهای فاقد دین رسمی ایفا می‌کند. این در حالی است که ایران، یک کشور اسلامی است و این دانشگاه می‌تواند نقش مهم‌تری در زمینه گفت‌وگوی ادیان داشته باشد. وظیفه دانشگاه است که ابتدا در خصوص خودش اطلاع‌رسانی کند و بعد از طریق همکاری‌هایی که با دانشگاه‌ها و هم‌تایان خارجی خود انجام می‌دهد، در راستای اهداف خودش تلاش کند.

وی در پایان گفت: من به عنوان یک محقق حتماً می‌توانم در کشورم و در میان همکاران و پژوهشگران اطلاع‌رسانی کنم و آمادگی این را دارم با اساتید و پژوهشگرانی که با آن‌ها آشنا هستم، صحبت کنم تا آن‌ها هم از نزدیک بیایند و این تجربه را داشته باشند. به نظر من افراد دانشگاهی و غیردانشگاهی غرب اگر می‌خواهند ایران را بشناسند باید خودشان بیایند و به‌عینه ایران را ببینند و در این صورت مطمئناً نظرشان تغییر می‌کند.

مشکلی که هست این است که همیشه این برنامه‌ریزی‌ها از سمت غرب انجام می‌شود. باید شما ابتکار عمل ر ا به دست بگیرید و از جانب شما مانند دوره‌ای که برگزار شد انجام شود تا آن‌ها صرفاً‌با پیش‌زمینه خودشان نیایند و با همان ذهنیت برگردند. بلکه یک تغییر در نگاه‌شان ایجاد شود. این تنها راه شناخت بهتر فرهنگ و دین و مردم ایران به جامعه غربی است.

بدیهی است من نه تنها امیدوارم و بلکه مشتاق هستم که دوباره به ایران بیایم.


برچسب ها : هانس کریستین گوتنر, دانشگاه ادیان و مذاهب, شیعه شناسی, غرب, مطالعات زنان در اسلام و ایران

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز