دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی برگزار می کند:
سفر علمی ـ فرهنگی به کشورهای آلمان، دانمارک و سوئد
اثری تازه از دکتر نعیمه پور محمدی منتشر شد:
جامعه‌شناسی معلولیت در ایران، از ابعاد اخلاقی تا مشکلات زندگی
دکتر متیو تریه استاد مرکز تحقیقات ملی فرانسه:
دانشگاه ادیان و مذاهب در دنیا منحصر به فرد است
ازسوی دانشکده زبان و فرهنگ ملل اعلام شد:
آغاز دوره‌های تابستانی زبان دانشکده زبان و فرهنگ ملل

مواضع واتیکان و پاپ جدید نسبت به مسأله هم جنس گرایی

 
تاریخ انتشار: 1393/09/30    

در نگاه واتیکان، رستگاری تنها از طریق مسیح امکان پذیر است. در عین حال گناه، رستگاری را بر نمی‌تابد و از آنجا که روابط نامشروع خارج از ازدواج گناهانی بزرگ محسوب می‌شوند، همجنس بازی نیز به مثابه طرد عیسی مسیح و دوری از رستگاری است. این در حالی است که پاپ فرانسیس در مواضع اخیر خود بر همراهی با همجنس گرایان و لزوم گشودگی آغوش کلیسا نسبت به ایشان تاکید کرده و کلیسا را «خانه ای برای همگان» نامیده است.

مواضع واتیکان و پاپ جدید نسبت به مسأله هم‌جنس‌گرایی

 در نگاه واتیکان، رستگاری تنها از طریق مسیح امکان پذیر است. در عین حال گناه، رستگاری را بر نمی‌تابد. زنا و بی‌عفتی نیز گناهانی بزرگ محسوب می‌شوند. روابط نامشروع خارج از ازدواج نیز بی­عفتی و زنا محسوب می­شود. آیین مقدس ازدواج می­طلبد که زن و مرد عشق متقابل، وفا و تعهد و گشودگی در برابر خداوند داشته باشند. بنابراین همجنس بازی به مثابه طرد عیسی مسیح و آموزه‌های‌ اوست.

 

بازتاب رسانه‌ای مواضع اخیر واتیکان نسبت به هم‌جنس گرایان

این روزها جهان کاتولیک و رسانه توسط اسنادی منتشر شده از سوی واتیکان مشوش شده است. این عمل از سوی بسیاری، به سیگنال‌دهی کلیسا نسبت به هم‌جنس بازان تلقی شده است. اما پژواک این اسناد نشان از تغییر سیاستی حقیقی دارد. این سند که « Relatio post disceptationem» یا «گزارشات پس از مذاکره» نام دارد، از سوی شورای عالی کلیسا صادر شد و پس از یک هفته مذاکره درباره «جایگاه خانواده در دنیای مدرن» با صدای بلند در شورای کلیسایی قرائت گردید. «خوش آمد گویی به هم جنس بازان» با این عبارت آغاز می‌شود: «هم‌جنس بازان استعدادها و ظرفیت‌هایی دارند که می‌تواند به جامعه مسیحی کمک کند.»

پس از این بیانیه سر تیتر روزنامه‌‌‌ها با این بیان تیتر زده شد: «دگرگونی مهیج» و «مدارای بیشتر» از سوی کلیسا» «آیا پاپ فرانسیس رفتار هم‌جنس گرایان را تأیید کرده است؟» آیا کلیسا قادر به استقبال از همجنس‌گرایان و اعطای «جایگاهی برادرانه» به آنان در جوامع کاتولیک هست؛ بدون آنکه به تصویر و جایگاه ازدواج و خانواده خللی وارد شود؟ جان تیویس، نویسنده و کارشناس امور واتیکان، رویکرد تازه کلیسای کاتولیک را به یک «زمین لرزه» تشبیه کرده و می‌گوید، این سند نشان می‌دهد که در میان اسقف‌ها، نیروهای میانه‌رو مجالی برای ابراز وجود یافته‌اند.

پاپ فرانسیس: من در جایگاه قضاوت نیستم

پاپ فرانسیس در این باره می‌گوید: «هنگامی که من با یک فرد هم جنس باز ملاقات می‌کنم من باید بین هم جنس باز بودن و عضوی از این جامعه بودن او تمایزی قائل شوم. اگر آن­ها عیسی خداوند را قبول دارند و دارای نیت خوب هستند پس من در چه جایگاهی هستم که درباره آنها قضاوت کنم؟ آنها نباید مورد بی‌مهری قرار گیرند و منزوی شوند. آنها برادران ما هستند.» پاپ فرانسیس خود را «شنونده و نه مصون از گناه» نامید.

این در حالی است که پاپ سابق بندیکت شانزدهم، سندی انتشار داده بود که به موجب آن به مردان دارای تمایلات همجنس گرائی، اجازه کشیش شدن نمی‌داد. پاپ بندیک شانزدهم به صورت علنی از این مسئله انتقاد کرده و آن را تهدیدی برای نوع بشر تلقی کرده بود. فدریکو لومباردی سخنگوی واتیکان نیز در مصاحبه‌‌‌‌ای با رادیو واتیکان به بحث‌های‌ اخیر درباره قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان پرداخته است. وی می‌گوید: «به نظر کلیسا هر کودکی حق دارد که یک پدر و یک مادر داشته باشد. چگونه است که در این جوامع، چند همسری برای مردان و یا زنان جرم تلقی می‌شود اما ازدواج بین همجنسگرایان در حال قانونی شدن است؟ این نظر قطعی کلیسا است که جامعه محلی برای تشکیل خانواده بر پایه ازدواج یک زن و یک مرد بنا شده است.»

 اما اکنون پاپ فرانسیس در این مورد از موضعی تفاهم ‌آمیز‌تر پیروی کرده و می‌گوید: کشیشان همجنس گرا باید بخشوده شوند و گناهانشان فراموش گردد. در همین رابطه یک نظرسنجی گسترده از پیروان کلیسای کاتولیک در حال اجراست و در این نظرسنجی دیدگاه آنان در مورد موضوعاتی که تاکنون بسیار حساس قلمداد می‌شد از جمله رابطه کلیسا با افراد مطلقه‌‌‌‌ای که می‌خواهند دوباره طبق سنت کلیسایی ازدواج کنند، رابطه کلیسا با زوج‌های‌ همجنسگرا و فرزندانی که آنها به سرپرستی قبول می‌کنند و همینطور نگاه تعالیم مسیحیت به روش‌های پیشگیری از بارداری پرسیده خواهد شد.

پاپ فرانسیس تصریح کرده است که همجنس گرایان و مطلقه‌‌‌ها بایستی همراهی شوند و بر اساس شرایط خود در زندگی واقعی مورد قضاوت قرار گیرند. به گفته پاپ، کلیسا باید بیش از هر چیز زخم‌‌‌ها را درمان کند و مومنان را دلگرم سازد. او همچنین زنانی را که سقط جنین کرده و بعدها صادقانه از انجام آن ابراز پشیمانی کرده‌اند، شایسته عفو دانسته است.

پاپ فرانسیس در کنفرانس  روز دوشنبه 4 اکتبر با حضور 200 کشیش به صحبت درباره ارزش خانوده پرداخت.  پاپ سخنان خود را اینگونه آغاز می­کند: «ازدواج یگانگی زن و مرد است. ما به خانوده­هایی مستحکم نیازمندیم؛ چرا که زن و مرد به عنوان ریشه­های ازدواج و خانواده هستند. کمال زن و مرد هم در ازدواج و خانواده نهفته است که اولین مدرسه یادگیری هنر زیستن با یکدیگر است. اما امروزه، ازدواج و کانون خانواده دچار بحران شده است. اکنون ما در دنیایی زیست می‌کنیم که فرهنگ به سرعت تغییر می‌کند و مردم هر چه بیشتر از ازدواج کناره می­گیرند، این همان نابودی نوع بشر است.»

پاپ فرانسیس کلیسای کاتولیک را به خاطر تمرکز بیش از حد بر هم جنس بازی و سقط جنین و جلوگیری از بارداری مقصر دانست. او بیان کرد: درست است کلیسا نسبت به موضوعاتی این چنینی نگران شده است اما نیابد فراموش کرد که کلیسا رسالتی عظیم‌تر برعهده دارد چرا که «خانه‌‌‌‌ای برای همگان» است. پاپ گفت: ما باید  به تعادلی جدید دست یابیم، در غیر این صورت حتی عمارت اخلاقی کلیسا همچون خانه‌‌‌‌ای کاغذی سقوط می‌کند و طراوت و رایحه خوش انجیل را از دست می­دهد. مردم شبان می‌خواهند نه روحانی‌‌‌‌ای که همچون مأمور حکومتی عمل می‌کند.

پاپ فرانسیس تصریح کرد: کلیسا در گذشته در مورد برخی از مسایل اخلاقی به شکل نادرستی برخورد می‌کرد، اما امروز به نقش خود به عنوان قاضی پایان داده و آغوش خود را به روی تمام گروه‌های‌ مختلف از جمله همجنس‌گرایان، لیبرالیست‌ها، محافظه کاران، کمونیست‌ها، افراد طرفدار سقط جنین و افرادی با میل جنسی مختلف، گشوده و از آنان می‌خواهد به آن بپیوندند؛ زیرا همگی خداوند را دوست داریم و همگی یک خدای واحد را می‌پرستیم.

پاپ همچنین در یکی از مصاحبه‌های‌ اخیر خود تاکید کرد که کلیسا به جای توجه به مسایل مردم، به امور داخلی خود مشغول بوده است و «تمرکز بیش از حد امور در یک جا، حیات و فعالیت کلیسا و رواج دین را دشوار می‌کند.» او معتقد است که کلیسا نمی‌تواند در تمامی عرصه‌هایی که زندگی امروزی و مدرن در برابر مردم می‌گشاید، با منابع تاثیر گذار دیگر رقابت کند؛ «به اعتقاد من نباید از کلیسای کاتولیک انتظار داشت که برای تمام مسایلی که دنیای امروزی با آن روبرو است پاسخ کامل و قطعی داشته باشد.»

 

جمع بندی

منتقدان بر این باورند که لابی‌های‌ هم جنسگرایان در سال‌های‌ اخیر با رسوخ به نهاد کلیسا تا آنجا قدرت یافته‌اند که توانسته‌اند بر مواضع اعلانی این نهاد مهم تاثیر بگذارند. در تایید این دیدگاه، چندی پیش خبرگزاری اعلام کرد: پاپ فرانسیس پیش از این در یک کنفرانس خبری در ماه ژوئیه وجود لابی همجنس گرایی در کلیسا را تلویحا مورد تایید قرار داد.

مساله تشدید گرایش‌های‌ همجنس خواهانه در کلیسا و در میان کشیشان یکی از چند مساله چالش برانگیز جدیدی است که امروزه واتیکان با آن مواجه است؛ مسایلی چون فساد در بانک‌های‌ واتیکان، سقط جنین، طلاق، جلوگیری از بارداری، کشیش‌های‌ همجنس گرا و همچنین کشیش شدن زنان از دیگر چالش‌هایی هستند که هر کدام به تنهایی می‌توانند اعتبار و اقتدار مذهبی و معنوی کلیسای کاتولیک را دچار خدشه کنند. موضع پاپ فرانسیس دربارۀ مسئله هم جنسگرایی، چرخشی است  عجیب و غیر منتظره در برابر آنچه تاکنون مسیحیت و آموزه‌های‌ آن از آغاز تأسیس بیان داشته است. به نظر می­رسد باید منتظر تغییر لحن و موضع واتیکان و نرم خویی بیش از پیش آن باشیم. چرا که تا پیش از این واتیکان به طور سنتی همجنس گرایی را یک اختلال روانی قلمداد کرده و آن را زشت و ممنوع می‌شمرد.

پاپ نیز در اظهارات اخیر خود تاکید کرده است که رویکرد کلیسا به مسایلی چون همجنس گرایی و سقط جنین تغییر نکرده است، بلکه برخورد ما با گناهکاران باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد. به نظر می‌رسد پاپ قصد دارد با اتخاذ مواضع غیرشفاف و دو پهلو از سویی رضایت موافقان و از سویی رضایت مخالفان مسایل جنجالی اجتماعی دنیای مدرن را جلب کند.

 

منابع و مآخذ

 • سایت­ها:
 • cv :catholic vote
 • Catholic Online
 • Catholic answer.com
 • Catholic culture. Org
 • church and minister
 • CAN Catholic answer agency
 • New York Times
 • Time Subscribe
 • The Atlantic
 • religion
 •   خبر گزاری جمهوری اسلامی
 • مقاله‌ها:
 • What Did the Vatican Really Say About Gay Marriage Yesterday? Catholics Disagree
 • At the Vatican, a Shift in Tone Toward Gays and Divorce
 • What the Vatican Really Said About Homosexuality
 • The Catholic Church and Homosexuality
 • The Vatican's New Stance Toward Gays and Divorcees
 • Pope says Catholic Church should not dismiss gay marriage
 • Cardinal Scola: Pope Francis will stand with tradition on marriage


نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز