دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
دفتر میراث مکتوب دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌کند:
کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی برگزار می کند:
سفر علمی ـ فرهنگی به کشورهای آلمان، دانمارک و سوئد
اثری تازه از دکتر نعیمه پور محمدی منتشر شد:
جامعه‌شناسی معلولیت در ایران، از ابعاد اخلاقی تا مشکلات زندگی
دکتر متیو تریه استاد مرکز تحقیقات ملی فرانسه:
دانشگاه ادیان و مذاهب در دنیا منحصر به فرد است
ازسوی دانشکده زبان و فرهنگ ملل اعلام شد:
آغاز دوره‌های تابستانی زبان دانشکده زبان و فرهنگ ملل

نگاهی به گفت وگوهای اسلام و مسیحیت در مرکز بین المللی تمدن ها

 
تاریخ انتشار: 1393/09/05    

مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها تا اوایل سال ۸۴ زیرمجموعه وزارت خارجه بود ولی پس از آن به زیرمجموعه‌ای از سازمان فرهنگ و ارتباطات تبدیل شد. در دی‌ماه ۱۳۸۴ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دو دفتر ادیان و مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها را با نام جدید «مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها» ادغام کرد. این مرکز سرانجام در دی‌ماه ۱۳۸۶ با همه امکانات و نیروی انسانی در «مرکز ملی مطالعات جهانی شدن» ادغام گردید. در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز روز ۳۰ شهریور «روز گفت‌وگوی تمدن‌ها» نامگذاری شده بود که در سال ۱۳۸۹ به دلیل «منقضی شدن زمان این مناسبت و نداشتن متولی خاص» از تقویم حذف شد.

گفت‌وگوی تمدن‌ها نظریه‌ای است در روابط بین‌الملل. این نظریه در فرم کنونی اولین‌بار توسط محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، مطرح شد. او در اصل ایده گفت‌وگو میان تمدن‌ها را به عنوان واکنشی به نظریه جنگ تمدن‌های ساموئل‌هانتینگتون[1] مطرح ساخت. مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها نهادی بود که در سال ۱۳۷۷ خورشیدی در ایران تأسیس شد و محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران ریاست آن را برعهده داشت.

در واقع به تصویب رسیدن پیشنهاد محمد خاتمی برای نام‌گذاری سال ۲۰۰۱ در پنجاه و سومین مجمع عمومی سازمان ملل (سپتامبر ۱۹۹۸) به عنوان «سال گفت‌وگوی تمدن‌ها» انگیزه اصلی تأسیس این مرکز در ایران شد. محمد خاتمی در نخستین سفر خود به ایالات متحده و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد «گفت‌وگوی تمدن‌ها» را در مقابل «برخورد تمدن‌ها» مطرح کرد که این پیشنهاد با استقبال اعضای سازمان ملل روبه‌رو گردید.

مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها تا اوایل سال ۸۴ زیرمجموعه وزارت خارجه بود ولی پس از آن به زیرمجموعه‌ای از سازمان فرهنگ و ارتباطات تبدیل شد. در دی‌ماه ۱۳۸۴ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دو دفتر ادیان و مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها را با نام جدید «مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها» ادغام کرد. این مرکز سرانجام در دی‌ماه ۱۳۸۶ با همه امکانات و نیروی انسانی در «مرکز ملی مطالعات جهانی شدن» ادغام گردید. در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز روز ۳۰ شهریور «روز گفت‌وگوی تمدن‌ها» نامگذاری شده بود که در سال ۱۳۸۹ به دلیل «منقضی شدن زمان این مناسبت و نداشتن متولی خاص» از تقویم حذف شد.

 

ماموریت‌ها و اهداف مرکز بین المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها

اهداف کلی مرکز بین المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها بدین ترتیب بیان شده است:

 1. ترویج گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در سطح بین المللی به مثابه تفسیر مترقیانه منشور ملل متحد به عنوان یکی از راه‌های بهبود زندگی انسانی؛
 2. توسعه و ترویج همه جانبه فرهنگ گفت‌وگو در سطح ملی؛
 3. فراگیر ساختن فرهنگ صلح به قصد همزیستی مسالمت آمیز و کمک به جلوگیری از تجاوز به حقوق دیگران؛
 4. کوشش در جهت ایجاد و گسترش جامعه مدنی از طریق تعامل فرهنگی ملت‌ها با یکدیگر؛
 5. تقویت فرهنگ معنوی، اخلاقی و دینی؛
 6. پژوهش در معانی گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها و انتشار این معانی در جامعه ایرانی و بین المللی

 

دپارتمان الهیات و ادیان مرکز بین المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها

دپارتمان الهیات و ادیان این مرکز که در سال 2001 تاسیس شد، یکی از فعال‌ترین و پربارترین مراکز مرتبط با گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت در ایران بود و در مدت کوتاه فعالیتش آثار متعددی اعم از تالیف، ترجمه و سلسله سخنرانی‌هایی از پژوهشگران این عرصه ارائه و در اختیار مخاطبین و علاقه‌مندان نهاد.

اهداف دپارتمان الهیات و ادیان مرکز بین المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها به نحو ذیل ترسیم شده است:

 • سامان دادن پژوهش‌هایی درباره منابع و متون ادیان زنده جهان و ترجمه کردن آن‌ها به زبان فارسی؛
 • برقرار کردن ارتباط با اندیشمندان سایر ادیان؛
 • تبیین تاثیر متقابل نظریات و  شیوه‌های متفکران غربی و اسلامی بر یکدیگر به ویژه در راستای عصر مدرن؛
 • بازنگری پیامدهای روش‌ها، مفاهیم و ارزش‌های معاصر و متفاوت الهیات در جهان امروز و سنجش ارتباط آن‌ها با آموزه‌های اسلامی.[2]

 

کارنامه مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها در عرصه گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت

از اقدامات این مرکز در عرصه گفت‌وگوی ادیان انتشار دو نشریه مهم با عنوان «پل فیروزه» و «گزارش گفت‌وگو» بوده است که از آن‌ها به مثابه الگو و استاندارد گفت‌وگوی ادیان و روابط بین الادیانی و بین فرهنگی در میان مکتوبات فارسی زبان یاد شده است.[3]

همچنین مرکز بین المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها در دوره فعالیت خود، نشست‌ها، همایش‌ها و سلسله سخنرانی‌های متعددی با دعوت از اندیشمندان مسلمان و مسیحی برگزار کرده است که از آن میان می‌توان به چهره‌های سرشناسی نظیر وینسنت برومر[4]، طارق مطری و آلوین پلانتینگا[5] اشاره کرد. مجموعه برخی از سلسله سخنرانی‌های‌های پیش گفته در قالب کتاب‌هایی مستقل چاپ و در اختیار جامعه علمی و فرهنگی کشور قرار گرفته است. شماری از انتشارات این مرکز عبارتند از:

 • آی‍ن‍ده‌ اس‍لام‌ و غ‍رب‌: ب‍رخ‍ورد تمدن‌ها ی‍ا ه‍م‍زی‍س‍ت‍ی‌ م‍س‍ال‍م‍ت‌آم‍ی‍ز؟/ ش‍ی‍ری‍ن‌‌هان‍ت‍ر؛ ت‍رج‍م‍ه‌ ه‍م‍ای‍ون‌ م‍ج‍د، ت‍ه‍ران‌: ن‍ش‍ر و پ‍ژوه‍ش‌ ف‍رزان‌ روز: م‍رک‍ز ب‍ی‍ن‌ال‍م‍ل‍ل‍ی‌ گفت‌وگوی‌ تمدن‌ها، ۱۳۸۰.
 • اس‍لام‌ و غ‍رب‌/ ع‍طاءال‍ل‍ه‌ م‍ه‍اج‍ران‍ی‌، ت‍ه‍ران‌: اطلاع‍ات‌ م‍رک‍ز ب‍ی‍ن‌ال‍م‍ل‍ل‍ی‌ گفت‌وگوی‌ تمدن‌ها، ۱۳۸۲.
 • اع‍ت‍راف‍ات‌ قدیس آگ‍وس‍ت‍ی‍ن‌/ ترجمه‌ی سایه میثمی؛ ویراسته‌ی مصطفی ملکیان، ت‍ه‍ران‌: سهروردی: مرکز بین‌المللی گفت‌و گوی تمدن‌ها، ۱۳۸۰.
 • اق‍ت‍دا ب‍ه‌ م‍س‍ی‍ح‌: زم‍ی‍ن‍ه‌ای‌ ب‍رای‌ گفت‌وگوی‌ ع‍رف‍ان‍ی‌ اس‍لام‌ و م‍س‍ی‍ح‍ی‍ت‌/ ت‍وم‍اس‌ اک‍م‍پ‍ی‍س‌؛ م‍ق‍دم‍ه‌، ت‍رج‍م‍ه‌ و ت‍ح‍ق‍ی‍ق:‌ س‍ع‍ی‍د ع‍دال‍ت‌ن‍ژاد، ت‍ه‍ران‌: طرح‌ ن‍و: م‍رک‍ز ب‍ی‍ن‌ال‍م‍ل‍ل‍ی‌ گفت‌وگوی‌ تمدن‌ها، ۱۳۸۲.
 • ب‍رای‌ ق‍رن‌ ب‍ی‍س‍ت‌ و ی‍ک‍م‌: گفت‌وگوی‌ دو ف‍رزان‍ه‌/ آرن‍ل‍و ت‍وی‍ن‍ب‍ی‌ و ای‍س‍اک‍و ای‍ک‍دا؛ م‍ت‍رج‍م‍ان‌ ع‌. پ‍اش‍ای‍ی ‌...[ودی‍گ‍ران‌]؛ وی‍راس‍ت‍ار ف‍ری‍ب‍رز م‍ج‍ی‍دی‌، ت‍ه‍ران‌: ث‍ال‍ث‌: مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها‏، ۱۳۸۱.
 • آش‍ت‍ی‌ تمدن‌ها راه‍ب‍ری‌ ب‍رای‌ ص‍ل‍ح‌ ج‍ه‍ان‍ی‌ در ق‍رن‌ ب‍ی‍س‍ت‌ و ی‍ک‍م‌/ روم‍ان‌ ه‍رت‍زوگ‌؛ ب‍ا ت‍ح‍ل‍ی‍ل‌های‍ی‌ از آم‍ی‍ت‍ای‌ ات‍زی‍ون‍ی‌... [و دی‍گ‍ران‌]؛ ت‍رج‍م‍ه‌ ه‍رم‍ز ه‍م‍ای‍ون‌پ‍ور، ت‍ه‍ران‌: ن‍ش‍ر و پ‍ژوه‍ش‌ ف‍رزان‌ روز:‌ م‍رک‍ز ب‍ی‍ن‌ال‍م‍ل‍ل‍ی‌ گفت‌وگوی‌ تمدن‌ها، ۱۳۸۰.
 • ب‍رخ‍ورد ف‍ره‍ن‍گ‌ه‍ا: ی‍ه‍ودی‍ان‌، م‍س‍ی‍ح‍ی‍ان‌ و م‍س‍ل‍م‍ان‍ان‌ در ع‍ص‍ر اک‍ت‍ش‍اف‌/ ب‍رن‍ارد ل‍وئ‍ی‍س‌؛ ت‍رج‍م‍ه‌ی‌ ن‍ادر ش‍ی‍خ‌زادگ‍ان‌، ت‍ه‍ران‌: ن‍ش‍ر م‍رک‍ز، ۱۳۸۱.
 • دی‍ن‌ در دنیای مدرن: م‍ج‍م‍وع‍ه‌ س‍خ‍نران‍ی‌ه‍ای‌ وی‍ن‍س‍ن‍ت‌ ب‍روم‍ر در مرکز ب‍ی‍ن‌ال‍م‍ل‍ل‍ی‌ گفت‌وگوی‌ تمدن‌ها (گ‍روه‌ ادی‍ان‌)/ به کوشش مصطفی شهر‌آیینی؛ م‍ت‍رج‍م‍ان‌ ام‍ی‍ر اک‍رم‍ی‌... [و دی‍گ‍ران‌]؛ م‍رک‍ز ب‍ی‍ن‌ال‍م‍ل‍ل‍ی‌ گفت‌وگوی‌ تمدن‌ها، ت‍ه‍ران‌: پ‍ژواک‌ ک‍ی‍وان‌‏، ۱۳۸۳.

این مرکز ضمن شناسایی آثار برجسته منتشر شده در حوزه گفت‌وگوی تمدن‌ها، فرهنگ‌ها و ادیان، نسبت به ترجمه و انتشار آن‌ها به زبان فارسی اقدام کرده است. اهتمام مرکز نسبت به این امر تا آنجا بود که در بازه زمانی سال 1380 و نیمه نخست سال 1381 جهت انتشار صد عنوان کتاب با ناشران معتبری نظیر انتشارات هرمس، مرکز، فروزان، نگاه معاصر، گام نو، ثالث، آگه، طرح نو، خوارزمی، کارنامه، هیرمند، دفتر پژوهش‌های فرهنگی و ... قرارداد امضا کرد.

با این حال براساس گزارش‌های مندرجه در ماهنامه «گزارش گفت‌وگو»،- ارگان رسمی مرکز بین المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها- تلاش‌های انجام گرفته در خصوص برقراری ارتباطات بین الادیانی و بین فرهنگی، از اواخر سال 2001 به بعد مسیری فروکاهشی داشته است.

 

 


[1] . Samuel P. Huntington.

[2] . Tavassoli, Sasan, op. cit., p 95.

[3] . ibid.

[4] . Vincent Brummer.

[5] . Alvin Plantinga.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز