دانشگاه ادیان و مذاهب
  ورود به سامانه
نام کاربری
 
وب سایت دانشگاه
سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
پست الکترونیک
کلمه عبور
AR EN FA
 
آخرین مطالب
پیام تسلیت روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب؛
حادثه تروریستی کابل، به‌دور از هر نوع انسانیت و مدنیت است
به قلم حسن طاهری دانش‌آموخته دانشگاه ادیان و مذاهب؛
هیمالیای انسانیت و شرف
معاونت پژوهشی دانشکده شیعه‌شناسی برگزار می‌کند:
اهمیت روش در مطالعات شیعه‌شناسی با تکیه بر تحقیقات استوارت
یادداشتی از دکتر سید حسن اسلامی؛
دین و تکامل: مرور کتاب
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب:
قدس، آرمان امت اسلامی است

نزول قرآن و تقدیر اعمال فضیلتِ ذاتی شب قدر است

 
تاریخ انتشار: 1400/02/15    

نزول قرآن و تقدیر اعمال فضیلتِ ذاتی شب قدر است

رئیس دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به اینکه شب‌های قدر به‌عنوان شبی برای عبادت طراحی‌شده و ذات عبادت نیز به معنی تنها در جمع بودن نیست، گفت: فضیلت ذاتی شب قدر شامل دو واقعه نزول قرآن کریم و تقدیر اعمال است‌.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری، عضو هیئت علمی گروه شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگار ایکنا از قم، اظهار کرد: نزول قرآن کریم در شب قدر اتفاق افتاده که یا شروع نزول بنا به نظر برخی در این شب بوده و یا قرآن به‌صورت یکجا در این شب نازل‌شده است.

وی بیان کرد: با بیان اینکه شب قدر دارای فضیلت ذاتی و ثانوی است، اظهار کرد: فضیلت ذاتی شب قدر شامل دو واقعه نزول قرآن کریم و تقدیر اعمال است‌.

وی با بیان اینکه تقدیر اعمال در شب قدر رخ می‌دهد، افزود: یک سوره اختصاصی مربوط به قدر وجود دارد که در این سوره صحبت از نزول قرآن و اشاره به نزول فرشتگان در چنین شبی شده است.

رئیس دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب بیان کرد: نزول فرشتگان در چنین شبی می‌تواند با بحث تقدیر نسبت داشته باشد؛ زیرا در سوره دخان آمده که در شب مبارکی قرآن را فرو فرستادیم و در چنین شبی هر اتفاق محکمی که بخواهد بیفتد، تقدیر می‌شود.

وی گفت: فرشتگان در چنین شبی با نزول خود، باید بر کسی وارد شوند و این نزول همه‌ساله تکرار می‌شود و اکنون که دسترسی به پیامبر(ص) نداریم باید بر امام عرضه شود و نقشی در امضای مقدرات داشته باشد.

حجت‌الاسلام شریعتمداری ابراز کرد: اینکه شب قدر دقیقاً چه زمانی است، قطعی نیست و روایات شیعه و سنی به دلیل روایات فراوان و همچنین با کنار هم گذاشتن آیاتی که صحبت از فرو فرستادن قرآن در ماه مبارک رمضان می‌کند، بیشتر آن را در این ماه می‌دانند.

وی گفت: در منابع شیعی بیشتر شب قدر را در شب ۲۱ ام و ۲۳ ام ماه مبارک رمضان می‌دانند و احتمال اینکه شب قدر در شب ۲۷ ام این ماه باشد نیز وجود دارد و در منابع اهل سنت تثبیت‌شده که ۲۷ ام ماه رمضان شب قدر است.

رئیس دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب در خصوص فضیلت ثانوی شب‌های قدر افزود: شب ۱۹ ام ماه مبارک رمضان شب ضربت خوردن امام علی(ع) و شب ۲۱ ام ماه مبارک رمضان شب شهادت ایشان است.

وی بیان کرد: فضیلت ذاتی شب‌های قدر مربوط به احیا،، نزول قرآن و مناسک و اعمال این شب از جمله دعای ابوحمزه ثمالی، دعای جوشن کبیر، دو رکعت نماز هر رکعت بعد از حمد، هفت قل هو الله و در پایان نماز ۷۰ استغفرالله است.

وی با ذکر روایتی از شیخ صدوق درباره مذاکره علمی در شب قدر، افزود: شب های قدر برای عبادت با خدا طراحی شده اند و آنچه شیخ صدوق در باب برتر بودن مذاکره علمی در شب قدر گفته، برداشت شخصی ایشان است و نباید باعث بی توجهی انسان به عبادت های متعارف و مأثور بشود. ذات عبادت، رابطه معنوی بنده با خدا و خلوت با اوست و البته این خلوت می تواند در جلوت و در جمع باشد.


برچسب ها : دکتر شریعتمداری, نزول قرآن, شب قدر, دانشگاه ادیان و مذاهب, خبرگزاری ایکنا

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *

دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده رسانه و ارتباطات
دانشکده دین و هنر
واحد مشهد

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.